Uzun süre proton pompa inhibitörü kullanımının osteoporoz üzerine etkisi
Effect of LONG-TERM use of proton PUMP inhibitor on osteoporosis
- Tez No: 713215
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAY BAŞAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve amaç: Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de PPİ (proton pompa inhibitörü) kullanımı çok yaygındır ve endikasyon dışı kullanımlar mevcuttur. PPİ'ler çok iyi tolere edilebilen ilaç grubunda olmasına karşın uzun süre kullanımı bazı yan etkilere sebebiyet vermektedir. Çalışmamızın amacı uzun süre PPİ kullanımının osteoporoz gelişimi üzerine etkisini tespit etmektir. Gereç ve yöntem: Olgu-kontrol desendeki çalışma Ekim-Aralık 2020 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniğinde yapıldı. Olgu grubu osteoporoz tanısı almış hastalardan kontrol grubu ise benzer sosyodemografik özelliklere sahip ancak osteoporoz tanısı olmayan hastalardan oluşturuldu. Daha önce yapılan ve literatürde yer alan benzer çalışmalardan esinlenerek oluşturulan ve hastaların sosyodemografik özellikleri ile PPİ kullanım durumunu içeren anket formu bir araştırmacı tarafından yüz yüze teknikle uygulandı. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 18.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: PPI (proton pump inhibitor) use is very common in our country as in the whole world, and there are off-label uses. Although PPIs are in the group of drugs that are very well tolerated, their long-term use causes some side effects. The aim of our study is to determine the effect of long-term use of PPI on the development of osteoporosis. Materials and Methods:. The study in a case-control design was carried out in Aydın Adnan Menderes University Physical Therapy and Rehabilitation Polyclinic between October and December 2020. The case group consisted of patients diagnosed with osteoporosis , and the control group consisted of patients with similar sociodemographic characteristics but not diagnosed with osteoporosis. A survey form, which was inspired by previous similar studies in the literature and included the sociodemographic characteristics of the patients and their PPI use, was administered by a researcher using a face-to-face technique. SPSS 18.0 program was used in the analysis of the data obtained in the research.