Kronik obstruktif akciğer hastalığı akut atak sürecinde nazal mikrobiyal flora ile nötrofil / lenfosit oranı arasındaki ilişki
The relationship between nasal microbial flora and neutrophil / lymphocyte ratio in acute exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 504008
  2. Yazar: EMRE KIRAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA MUTLU KUKUL GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH), günümüzde hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde önemli bir sosyoekonomik sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. KOAH'lı hastalarda, kronik ve progresif klinik seyir, alevlenme dönemlerinde stabil döneme göre kötüleşmektedir. Alevlenmeler tedavi başarısızlığını ve hastalığın progresyonunu gösteren en önemli ölçüttür. KOAH alevlenmesine enfeksiyöz ve enfeksiyöz dışı birçok etken sebep olmaktadır. Nötrofil/lenfosit oranı (NLO) inflamasyon ciddiyetini yansıtan ,nötrofil ile fizyolojik strese bağlı olarak değişen lenfositin oranlanmasından elde edilen bir belirteçtir. NLO'nun inflamasyonla seyreden birçok hastalıkla ve birçok kanser türünün tanı ve prognoz süreçleriyle olan ilişkisini araştıran çalışmalar son yıllarda artan bir ilgiyle literatürdeki yerlerini almaktadır. Biz de çalışmamızda KOAH'lı hastaların alevlenme dönemlerindeki nasal sürüntü örnekleri ile nötrofil/lenfosit oranı arasındaki ilişkiyi tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak tasarlanan bu çalışmada Ocak - Nisan 2018 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na nefes darlığı ve solunum sıkıntısı şikayetleri ile başvuran, daha önce KOAH tanısı almış ve bizim muayenemiz sonucunda KOAH alevlenmesi tanısı konulan 30 kişi hasta grubu olarak alınmıştır. Kontrol grubu olarak da yaş ve cinsiyet eşleştirmeli aktif şikayeti olmayan sağlıklı 30 kişi alınmıştır. Hasta ve kontol grubunun steril sürüntü çubuğu ile nazal sürüntüleri mikrobiyoloji laboratuarında columbia %5'lik kanlı koyun agar besi yerine kültür ekimi yapıldı. Kültür sonuçları Maldi TOF spektrometri cihazı ile tanımlandı. Çalışmaya katılan bireylerin NLO tespiti için alınan hemogram örnekleri hematoloji laboratuarında Mindray BC 6800 cihazında çalışıldı. Elde edilen hemogram değerinden nötrofil sayısının lenfosit sayısına bölünmesiyle NLO ortaya kondu. Bu değerlerle birlikte hastaların ateş, nabız, solunum sayısı, tansiyon ve satürasyon verileride elde edilerek tüm sonuçlar karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda KOAH alevlenmeli bireyler ile sağlıklı bireylerin NLO'ları karşılaştırıldığında aralarındaki fark anlamlı bulundu (p=0.001). Her iki gruptaki bireyler Staphylococcus aureus yönünden karşılaştırıldığında farklılık anlamlı bulundu (p=0.023). Her iki gruptaki bireyler arasında diğer üreyen patojenlerin (Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli ve Enterobacter cloacae) karşılaştırmalarındaki fark anlamsız bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) presents an important socioeconomic problem in both developed and developing countries today. In patients with COPD, the chronic and progressive clinical course worsens over stable cycles during exacerbations. COPD exacerbations are the most important measure of treatment failure and the progression of the disease. There are many infectious and non-infectious causes of COPD exacerbation. Neutrophil / lymphocyte ratio (NLO) is an indicator of the severity of inflammation, derived from lymphocyte ratios that vary from neutrophils to physiological stresses. Studies investigating the association of NLO with many inflammatory diseases and with the diagnosis and prognosis processes of many cancers have been increasing in recent years in the literature. We also aimed to determine the relationship between neutrophil / lymphocyte ratio and nasal swab specimens during the exacerbations of COPD patients in our study. Material and Method: In this prospective study, 30 patients with COPD exacerbations who had previously been diagnosed with COPD and who were diagnosed as COPD exacerbation were admitted to Cumhuriyet University Medical Faculty Emergency Medicine Department between January and April 2018 with complaints of shortness of breath and respiratory distress. In the control group, 30 healthy persons without active complaints of age gender matched were taken. The patient and control group were cultured in sterile swabs and cultured microbial laboratories instead of 5% bloody sheep agar in columbia. Culture results were defined by Maldi TOF spectrometry device. Hemogram samples taken for NLO detection of the subjects participating in the study were studied in the hematology laboratory Mindray BC 6800. NLO was determined by dividing the number of neutrophils from the obtained hemogram by the number of lymphocytes. These values were compared with all the results obtained by patients with fever, pulse, respiration, blood pressure and saturation data. Results: When we compared the NLO of healthy individuals with COPD exacerbated individuals in our study, the difference between them was significant. (p=0.001) When the individuals in both groups were compared in terms of Staphylococcus aureus, the difference was significant. (p=0.023) The difference in the comparison of other breeding pathogens (Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli and Enterobacter cloacae) between the individuals in both groups was not significant.