Tedavide kullanılan Güney Afrika kaynaklı pelargonıum sıdoıdes DC.yerine kullanılabilecek bir bitki: pelargonıum endlıcherıanum fenzl.
A herb:pelargonium endlicherianum fenzl. instead of therapeutically used pelargonium sidoides DC. originated from Southern Africa
  1. Tez No: 390860
  2. Yazar: GÖKÇE ŞEKER KARATOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBERRA KOŞAR, DOÇ. DR. MÜKERREM BETÜL AYCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez kapsamında Geraniaceae familyasına dahil olan Pelargonium endlicherianum Fenzl. bitkisinin köklerinden elde edilen % 11'lik etanol, % 70'lik metanol ekstreleri ve %70'lik metanol ekstresinin etil asetat ve butanol fraksiyonlarının antioksidan, antimikrobiyal ve immün sistem üzerine olan aktiviteleri ile kimyasal bileşimleri incelenmiştir. Ekstrelerin spektrofotometrik (toplam fenol, toplam flavonoit, toplam flavonol) ve kromatografik (YBSK KS/KS ve YBSK) olarak kompozisyonları belirlenmiştir. Ekstrelerin antioksidan aktivetelerini belirlemek amacıyla 1,1-difenil-2-pikrilhidrazil (DPPH) radikal süpürücü etki, 2,2'- azino-bis (3-etilbenzotiazolin-6- sulfonik asit) (ABTS+) radikal süpürücü etki, β-karoten-linoleik asit birlikte peroksidasyonu engelleyici etki, askorbat–Fe(III)-katalizli fosfolipit peroksidasyonunu engelleyici etki, demir(II) şelat (kelat) aktivite, spesifik olmayan hidroksil radikali ile yönlendirilmiş 2-deoksiriboz bozulması, spesifik hidroksil radikali ile yönlendirilmiş 2-deoksiriboz bozulması, Fe(III) ü Fe(II) ye indirgeme özellikleri, IL-1β indüklenen A549 ve lipopolisakkarit (LPS) ile indüklenen RAW 264.7 hücrelerinde glutatyon peroksidaz, süperoksit dismutaz aktivitesi ölçülmüştür. Antimikrobiyal etkinliğinin belirlenmesi için P. vulgaris TSA, S. epidermidis ATCC 3699, B. cereus ATCC 7064, S. pyogenes ATCC 19615, S. typhiminium CCM 5445, P. aeruginosa ATCC 27853, B. cereus ATCC 11778, E. coli ATCC 11230, E. coli ATCC 25922, S. aureus ATCC 29213, C. albicans ATCC 90028, C. tropicalis (İZOLAT), C. glabrata RSKK 0419 bakteri ve mantar türleri üzerinde disk difüzyon ve minimum inhibisyon konsantrasyon (MİK) belirleme çalışmaları yapılmıştır. İmmün sistem üzerine aktivite testleri için immün sistemin önemli unsurlarından olan makrofajlar bakteriyal komponent olan LPS ile stimüle edilerek TNF-, IL-1β, IFN-γ, IL-6, IL-10 ve araşidonik asit metaboliti ve aynı zamanda siklooksijenaz-2 ürünü Prostaglandin E2 (PGE 2) düzeyleri ölçümü yapılmıştır. % 11'lik etanol ve % 70'lik metanol ekstreleri aktivite deneyleri sonucunda karşılaştırıldığında % 70'lik metanol ektresinin tüm deneylerde daha aktif olarak bulunduğu tespit edilmiştir. % 70'lik metanol ekstresinin fraksiyonlanması ile elde edilen etil asetat ve butanol fraksiyonlarında aktivite sonuçları ikiye bölünmüş şekildedir. Etil asetat ekstresi olan apolar fraksiyon antioksidan ve antimikrobiyal deneylerde daha iyi sonuç verirken, butanol fraksiyonu olan polar fraksiyon ise immün sistem üzerindeki modülatör aktivite deneylerinde daha aktif bulunmuştur. Fraksiyonların kimyasal bileşimleri incelendiğinde ise etil asetat fraksiyonunun fenolik asitler ve flavonoitler başta olmak üzere fenolik bileşikler bakımından zengin olduğu bulunmuş ve butanol fraksiyonunda ise daha çok gallik asit türevi bileşikler bulunmuştur. Ekstrelerde en fazla miktarda aposinin maddesi belirlenmiştir. Ülkemizde yetişen P. endlicherianum kökleri üzerinde bu şekildeki kapsamlı bir çalışma ilk kez yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the content of this thesis the roots of the P. endlicherianum Fenzl. belonging to the Geraniaceae family were used. 11 % Ethanol, 70% methanol extracts and its fractions ethyl acetate and butanol extracts that were obtained by the fractionation of 70 % methanol extract were prepared and antioxidant, antimicrobial, the effects on immune system and chemical composition were investigated. Chemical composition of extracts were analysed by spectrophotometric (total phenol, total flavonoids, total flavonols) and chromatographic (HPLC MS/MS, HPLC) techniques. In order to determine the antioxidant activity of the extracts,1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl (DPPH●), 2,2'-azino-bis(3-ethylbenzthiazoline-6- sulphonic acid) (ABTS+●) radical scavenging activity, β-carotene-linoleic acid co-oxidation assay, lipid peroxidation assay, iron(II) chelate formation, reduction, 2-deoxy-d-ribose degradation by site and non site specific OH. radical avtivity assay, glutathione peroxidase and superoxide dismutase activity on IL-1β stimulated A549 cells and lipopolysaccharide (LPS) stimulated RAW 264.7 cells were evaluated. P. vulgaris TSA, S. epidermidis ATCC 3699, B. cereus ATCC 7064, S. pyogenes ATCC 19615, S. typhiminium CCM 5445, P. aeruginosa ATCC 27853, B. cereus ATCC 11778, E. coli ATCC 11230, E. coli ATCC 25922, S. aureus ATCC 29213, C. albicans ATCC 90028, C. tropicalis (ISOLATE), C. glabrata RSKK 0419 bacteria and fungus strains were used for antimicrobial activity of the extracts via disk diffusion and minimum inhibitory concentration (MIC) assays. Determining the activity of extracts on immun system, the important elements of the immun system, macrophages, stimulated with bacterial component LPS and the levels of TNF-a, IL-1β, IFN-γ, IL-6, IL-10 and the metabolite of arachidonic acid and also the product of cyclooxygenase 2; PGE2 were measured. As a result of activity assays 70 % methanol extract was more active than 11 % ethanol extract. Activity results of ethyl acetat and butanol extracts obtained from by fractionation of 70 % methanol were divided. The apolar ethyl acetat fraction showed better results in antioxidant and antimicrobial assays while butanol fraction showed activity on immun system assays. When the chemical composition of the fractions analyzed, it was found that ethyl acetat fraction was rich in phenolic compounds especially phenolic acids and flavonoids and in butanol fraction gallic acid derivatives were found. Apocynin was identified in all extracts. A comprehensive study with P. endlicherianum root growing in our country has been firstly carried out in this way.