Turgut Özal Tıp Merkezi hemşirelerinin zayıflama amaçlı diyet ürünü kullanma durumları ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları
Turgut Özal Medical Center nurses dietary products using status for weight loss and healthy lifestyle behaviors
  1. Tez No: 390872
  2. Yazar: HÜLYA GEÇGEL KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FİKRET GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye ve tüm dünyada obezite artmaktadır. Obezite en önemli halk sağlığı sorunlarındandır. Obezitenin temelinde birçok neden olmasına karşın en önemli neden yaşam şeklidir. Obezitenin tedavisinde bireyler birçok yönteme başvurabilmektedir. Bu çalışma sağlık personeli olarak Turgut Özal Tıp Merkezi hemşirelerinin yanlış diyet davranışlarını ve etkileyen faktörleri ortaya çıkararak, davranışlarının sağlıklı yaşam davranışı ölçeğiyle ilişkisini ortaya koymaktır. Turgut Özal Tıp Merkezinde 816 hemşire çalışmakta olup, Power analizine göre 252 kişiye ulaşılması gerektiği hesaplanmıştır. Poliklinikler, klinikler, ameliyathane ve yoğun bakımlar olarak 4 grubun hemşire isim listesinden tabakalı örneklemle (o gün var olan personel sayısının 750 olacağı düşünülerek) listedeki her üç kişiden biri alınarak anketler dağıtılmıştır. Araştırmaya katılanların %81,7'si kadın, %18,3'ü erkektir. Kişilerin yaşları 20-50 arası olup, yaş ortalamaları 31,2±6,1'dir. Diyet ürünü(light ürün) kullanma oranı(bazen ve devamlı) %23 bulunmuştur. Diyet ürünü kullanmama nedenleri arasında yararlı olmadığını düşünmek, ilk sırada(%31,8) yer almaktadır. En çok tüketilen diyet ürünü diyet bisküvi olduğu bulunmuştur. Araştırmaya katılan hemşirelerin %7,9'u tatlandırıcı, vitamin-mineral, zayıflama amaçlı besin desteği, bitkisel zayıflama ilacı ve zayıflama çayı gibi ürünleri kullanmaktadır. Araştırmaya katılanların; %1,2'si zayıf, %57,6'si normal kiloda, %34,1'i kilolu %7,1' obez bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Obesity is increasing al over the world and in Turkey. Obesity is one of the most important public health problems. Obesity is a major cause although many reasons on the basis of lifestyle. Individuals in the treatment of obesity can be applied to many methods. This study of health personnel as Turgut Ozal Medical Center nurses wrong diet revealing behavior and related factors, to reveal the relationship between healthy lifestyle behaviors in scale behavior. Turgut Ozal Medical Center, 816 nurses are working, it is estimated that 252 people need to be reached by the Power analysis. Polyclinics, clinics, surgery rooms and intensive care nurse as 4 groups with stratified sampling from the roster (with the number of staff who have the day considered to be 750) questionnaires were distributed on every third person on the list. Of respondents were %81,7 female and %18,3 male. Persons between ages was 20 and 50, and their average age 31.2±6,1. Diet products (light products) were use rate (sometimes and permanent) %23. Among the reasons not to use a diet product that is not useful to think in the first row (%31,8). The most consumed dietary product has been found that dietary biscuits. %7.9 of the nurse's surveyed sweeteners, vitamins and minerals, nutritional supplements for weight loss is to use products such as herbal weight loss pills and slimming tea. Of those surveyed was %1.2 weaker, at %57.6 of normal weight, %34.1 overweight, %7,1 obese.