Sinüs tabanı augmentasyonunda, polietilen glikol hidrojel membran kullanımı ve kollajen membranla kıyaslanması
In sinus floor augmentation compared Polyethylene glycol hydrogel in the membrane treatment and collagen membrane
  1. Tez No: 390881
  2. Yazar: FERİT BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Alveolar kemik defektlerinin tedavisi için uygulanan yönlendirilmiş doku rejenerasyonu (YDR) işlemlerinde, özellikle epitelin migrasyonunu engellemek için bariyer membran kullanımı gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, sinüs tabanı augmentasyonu operasyonunda, aynı kemik doldurucu materyal kullanıldığında, polietilen glikol (PEG) hidrojel membranın, standard kollajen membranla klinik, histolojik ve radyolojik olarak karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda, araştırmaya dahil olma kriterine uygun 14 hastaya 20 sinüs tabanı augmentasyonu operasyonu planlandı. 10 çalışma (n=10) ve 10 kontrol grubu (n=10) olmak üzere 20 operasyon yapıldı. Operasyon sırasında tüm hastalara kemik doldurucu materyal olarak inorganik sığır grefti (Bio-Oss®, Geistlich Pharma AG, İsviçre), koruyucu membran olarak kontrol grubu hastalarına kollajen membran (Bio-Gide®, Geistlich Pharma Ag, İsviçre), test grubu hastalarına ise PEG-membran (Membragel®, Institu Straumann AG, İsviçre) uygulandı. Test ve kontrol grubu hastalarına en az 6 ay sonra dental implantlar yerleştirildi. Dental implantlar yerleştirilirken implant yuvalarından alınan materyaller, histopatolojik olarak incelendi. Yapılan histolojik incelemelerde elde ettiğimiz sonuçlara göre, çalışma ve kontrol grupları kıyaslandığında yumuşak doku/sert doku orantısı arasında ve farklı zamanlarda yapılan RFA ölçümleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Çalışma ve kontrol grubundaki hiç bir hastada postoperatif enflamasyon ya da membranın açığa çıkmadı. Farklı zamanlarda yapılan VAS skorları analizlerinde de anlamlı bir fark bulunamadı. Çalışmanın sonucunda PEG-membranın, sinüs tabanı augmentasyonu işlemlerinde kollajen membrana alternatif olarak tercih edilebilecek bir bariyer membran olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
A barrier membrane should be use to prevent epithelial migration during guided tissue regeneration (GTR) procedures applied for the treatment of alveolar bone defect. The purpose of this study is to compare clinical, histological and radiological aspects of polyethylene glycol (PEG) hydrogel membrane and standard collagen membrane in sinus floor augmentation operations when the same bone filling material used. In our study, 20 sinus floor augmentation surgeries performed on 14 patients according to criteria to be included in the study. 20 operations were divided into two groups: 10 study (n=10) and 10 control (n = 10) operations. During the operations, anorganic bovine graft (Bio- Oss®, Geistlich Pharma AG, Switzerland) were used to all patients as bone filling material. As protective membrane, collagen membrane (Bio- Gide® , Geistlich Pharma AG, Switzerland) was used for control group patients, as well as PEG-membrane (Membragel®, Institute Straumann AG, Switzerland) for the study group patients. Dental implants were placed to both study and control groups in minimum after 6 months. During dental implant surgeries, samples were collected from implant spaces, and then were analyzed histopathologically. According to the results obtained in the histological examination, study and control groups compared to soft tissue / hard tissue ratio of RFA measurements made ​​at different times and no statistically significant difference was found between. Postoperative inflammation or disclosure of the membrane wasn't seen in control and test group patients. The VAS scores at different times in their analysis also found no significant difference. As a result of the study, it was found that PEG-membrane can be an alternative to the collagen membrane, as a barrier in sinus floor augmentation procedures.