Fonksiyonel egzersiz bandı ve vücut ağırlığı kullanılarak yaptırılan kuvvet antrenmalarının yüzme performansına etkisi
Effect of functional exercise band and strength trainings performed via use of body weight on swimming performance
  1. Tez No: 390883
  2. Yazar: MERVE ŞENOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırmanın amacı, yüzme genel hazırlık döneminde 13 yaş grubu erkek sporcularda Fonksiyonel egzersiz bandı (TRX) ve vücut ağırlığıyla yapılan kuvvet çalışmalarının 200 m serbest yüzme geçiş derecelerine olan etkisinin belirlenmesidir. Araştırmamıza müsabık yüzücü olarak antrenman yapan 13±00 yaş grubu, boy ve vücut ağırlığı ortalamaları 158,2±2,078 cm-48,4±2,1 kg olan toplam 21 kişi (n=21) katılmıştır. 1. deney grubu (n=7) fonksiyonel egzersiz bandı, 2. deney grubu (n=7) vücut ağırlığı kuvvet protokollerini uygularken kontrol grubuna (n=7) herhangi bir kuvvet antrenman protokolü uygulanmamıştır. Araştırmada tüm grupların fiziksel performanslarını değerlendirmek için; şınav, mekik, bacak kuvveti, sağlık topu fırlatma, durarak çift ayak yukarı sıçrama, yüzme performanslarını değerlendirmek için ise; 200 m geçiş dereceleri ön test, sekiz haftalık antrenman programının sonunda son test ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the present study is to determine the impact of functional training band (TRX) and strength exercises using body weight on 200 m freestyle swimming overtake degrees in 13 years old sportsmen in the general swimming preparation period. 21 male swimmers (n=21) in total have participated in our study who are in the process of training as competitor swimmers within the group of 13±00 years old sportsmen with height and body weight averages 158,2±2,078 cm-48,4±2,1 kg. 1st experimental group (n=7) used functional TRX training and 2nd experimental group (n=7) used body weight power protocols while control group (n=7) didn't use any kind of power exercise protocol. Push-ups, sit-up, leg force, health ball throwing, standing jump with two legs were used in order to evaluate physical performances of all the groups in the study while their swimming performances were evaluated through a pretest of 200 m takeover degrees and a final test measurement at the end of 8-week training program.