Göğüs ağrısı ile acile başvuran hastalara hemşireler tarafından uygulanan triyajın retrospektif olarak incelenmesi
Resrospective evaluation of triage implementation by nurses to patients who presents to the emergency unit with chest pain
  1. Tez No: 390884
  2. Yazar: BEGÜM ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜKKE KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma göğüs ağrısı ile acil servise başvurmuş hastalara hemşireler tarafından uygulanan triyaj kayıtlarının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Retrospektif olarak gerçekleştirilen tanımlayıcı türdeki çalışmanın örneklemini Fatih Üniversitesi Sema Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Servisine 01.05.2012- 01.05. 2013 tarihleri arasında göğüs ağrısı şikayetiyle gelen hasta kayıtlarından elde edilen veriler oluşturdu. Veri toplamada kurumun triyaj kayıtlarından ve Ulusal Triyaj Skalası esas alınarak araştırmacı tarafından hazırlanan veri toplama aracı kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 istatistik yazılım paket programı kullanıldı. Araştırmanın bulguları incelendiğinde, hemşirelerin çalıştıkları birim ile vermiş oldukları triyaj dereceleri arasında farklılık olduğu ancak bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi (p=0,578>0,05). Hastaların ağrı skorunun artmasıyla triyaj derecesinin azalması arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulundu (r=-0,355; p=0,001
Özet (Çeviri)
This study is performed to evaluate triage records which applied by nurses to patients presented to emergency service with chest pain.. The sample of this study which is descriptive type and performed as retrospective is formed from data obtained from records of patients who applied to Fatih University, Sema Research and Training Hospital's emergency service with chest pain between 01.05.2012 and 01.05.2013. Data collection tool which was prepared by researcher based on hospital's triage records and National Triage scale is used for data collection. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 statistical software package was used tfor evaluation of data. When we examine findings of research, there is difference between nurses' work unit and triage degree which they gave but it is determined that this difference is not statistically significant.(p=0,578>0,05). It is determined that there is significant negative relation between increasing pain scosre of patients' and decreasing of triage degree. (r=-0,355; p=0,001