Tam düzeltme ameliyatı yapılmış fallot tetralojili hastaların orta dönem sonuçlarının araştırılması ve reoperasyonu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of medium –term outcomes and factors affecting the reoperation in patients with fallot tetralogy who underwent total correction surgery
- Tez No: 390890
 - Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ÜNAL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tam Düzeltme Ameliyatı Yapılmış Fallot Tetralojili Hastaların Orta Dönem Sonuçlarının Araştırılması ve Reoperasyonu Etkileyen Faktörlerin Değerlendirilmesi Amaç: Fallot tetralojisi nedeniyle tam düzeltme cerrahisi yapılmış hastalarda klinik ve laboratuar bulgularının incelenerek orta dönem prognozlarının saptanması; reoperasyon gereken alt grupta operasyon kararını etkileyen faktörlerin ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 1992 ve Kasım 2014 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalında Fallot Tetralojisi tanısı ile opere olan hastalar retrospektif olarak taranmıştır. Bu hastalardan postoperatif dönemde en az bir poliklinik kontrolü ve ekokardiyografisi olanlar çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya alınan hastaların klinik ve laboratuvar (EKG, EKO, MRI, anjiografi)bulguları hasta dosyalarından retrospektif olarak elde edilmiştir. Preoperatif ve postoperatif bulgular karşılaştırılmıştır. Bulgular: Ocak 1992-Kasım 2014 tarihleri arasında toplam 190 hastaya cerrahi uygulanmıştır. Seksendört tanesi çalışmaya alınmıştır. Ortalama hasta yaşı 15,6±7,8, ortalama tanı yaşı ise 3,5±1,5 yaştır. Ameliyat sonrası ortalama izlem süresi 6,4±5,06 yıldır. McGoon oranı 12 hastada 1,8 saptandı. McGoon oranı
Özet (Çeviri)
Evaluation of Medium –Term Outcomes and Factors affecting the reoperation in patients with Fallot tetralogy who underwent total correction surgery Objectives : To make research on clinical and laboratory findings of the patients who is operated due to fallot tetralogy and identify mid phase prognosis; for the sub group in case of reoperation the factors which effect the operation decision. Materials and Methods : The patients who were operated with the diagnosis of Fallot Tetralogy in Dokuz Eylul University Faculty of Medicine Department of Cardiothoracic Surgery between January 1992 and November 2014 are monitored retrospectively. The patients who has at least one policlinical control and at least one policlinical control and echocardiography are included in the research. The clinical and laboratory findings (EKG, EKO, MRI, angiography) of the patients who are included in the research retrospectively are provided from the patients' files. The preoperative and postoperative findings are compared. Findings: 190 patients are operated between January 1992-November 2014. 84 of them are included in the research. Patients' average age is 15,6±7,8, average age of diagnosis is 3,5±1,5. Follow up period after operation is 6,4±5,06 years. McGoon rate is detected as 1,8 for 64 patients. It is also detected that MBT shunt operation is made on 12 patient whose McGoon rate is