DEÜTF aile hekimliği polikliniği'nde bakılan hastalara ait özellikler, memnuniyet durumları ile poliklinikte görev yapan hekimlerin hasta kayıtlarıyla ilgili görüşleri
Features of the patients evaluated at dokuz eylul university of family medicine department, their satisfaction status and the opinions of doctors about the patient files who works in the clinics
- Tez No: 390892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
DEÜTF Aile Hekimliği Polikliniği'nde Bakılan Hastalara Ait Özellikler, Memnuniyet Durumları İle Poliklinikte Görev Yapan Hekimlerin Hasta Kayıtlarıyla İlgili Görüşleri Dr. Serkan Yavuz, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı / İzmir Amaç: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF) Aile Hekimliği Anabilim Dalına ait poliklinik hasta dosyalarının kayıt durumlarını, hekimlerin bu dosyalar hakkındaki görüşlerini ve polikliniğimize başvuran hastaların memnuniyet durumlarını saptamak. Yöntem: Çalışmamız polikliniğimizde 30.03.2007-31.07.2011 tarihleri arasında kayıt altına alınmış bütün hasta dosyalarını kapsamaktadır. Ulaşılamayan 38 dosya dışında 2486 dosya araştırmacı tarafından incelenmiştir. Hasta dosyalarını kayıt altına alan ve en az üç ay poliklinikte görev almış 23 hekimin dosyalar hakkındaki görüşleri hazırlanan anketle yüz yüze görüşme yoluyla tespit edilmiştir. 01.01.2013-30.06.2013 tarihleri arasında polikliniğimize başvurmuş ve gönüllü olarak çalışmamıza katılan 213 hastanın memnuniyet durumları uygulanan“Hasta Memnuniyet Anketi”ile tespit edilmiştir. Bulgular: İncelenen dosyalarda yaş ortalamasının 33,93±17,39 (min. 0- maks. 87) ve 1616(%65) kadın hastanın olduğu; toplamda ilk üç ana yakınmanın 606(%17,9) genel muayene, 174(%5,1) öksürük ve 121(%3,6) kırgınlık yorgunluk olduğu tespit edildi. Polikliniğimize 1626(%65,4) hasta bir, 441(%17,7) hasta iki, 419(%16,9) hasta üç ve daha fazla başvurmuştu. Hasta dosyalarında en çok kayıt yapılan alan geçmiş“tıbbi öykü 2172(%87)”, en az kayıt yapılan alan“sorun listesi bölümü 131(%5,3)”olmuştur. Dosyalar hakkında görüşlerini aldığımız hekimlerin 14'ü(%60,9) 2 yıl üzeri, 7'si(%30,4) 1-2 yıl ve 2'si(%8,7) 1 yılından az süreyle polikliniğimizde görev yapmıştır. Dosyalara ortalama 6,22 puan veren hekimlerimiz en çok dosyaların uzun(n:15), fazla ayrıntılı(n:14) ve zaman alıcı(n:13) olduğunu belirtmişlerdir. Hasta memnuniyetinin değerlendirildiği çalışmamızda polikliniğimizden %95,7 oranında memnun kalındığını, bunun“Çok İyi”olarak ifade edildiğini belirledik. Hastalarımız polikliniğimizi başkalarına önereceklerini belirttiler. Sonuç: Polikliniğimizde hasta dosyaları kaydının istenilen düzeyde olmadığı, hekimlerin dosyaları uzun, zaman alıcı ve fazla ayrıntılı bulduğu, hastalarımızın ise polikliniğimizden memnun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Features of the patients evaluated at Dokuz Eylul University of Family Medicine Department, their satisfaction status and the opinions of doctors about the patient files who works in the clinics Serkan Yavuz, Dokuz Eylul University Faculty of Medicine Department of Family Medicine/İzmir Aim: To determine the status of outpatients' file records of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine (DEUFM) to the Department of Family Medicine, to evaluate the views of physicians about files and satisfaction of patients. Methods: Our study consists of all patients' records in our department between 30.03.2007-31.07.2011. All 2486 files were examined except 38 files unfound. The views of 23 physicians worked at clinic at least 3 months via a questionnaire by face to face interview. Volunteered 213 patients participated between 01.01.2013-30.06.2013 applied“Patient Satisfaction Survey”. Results: The mean age was 33.93±17.39 (min.0-max.87) and 1616(65%) were female within examined files. The first three main complaints were identified as general examination 606(17.9 %), cough 174(5.1%) and fatigue 121(3.6%). 1626(65.4%) patients had attended once, 441(17.7%) twice and 419(16.9%) were more than three. Most fulfilled part of patient history file was“medical history in 2172(87 %)”and the least was“problem list section 131(5.3%)”. Among physicians“ opinions about the files 14 of them (60.9 %) were working over 2 years, 7(30.4%) were 1-2 years and 2(8.7%) were less than 1 year. Physicians scored files as a mean point of 6.22 and stated that files are long (n=15), more detailed (n=14) and time-consuming (n=13). The ”Patient Satisfaction“ was considered high by 95.7 % and stated as ”very good". Our patients said they would recommend our clinic to others. Conclusion: In our clinic patient files are not at the desired level, physicians stated files were long, time-consuming and detailed; our patients have been satisfied.