Düzce Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Acil Polikliniği'ne başvuran suisid girişiminde bulunan 15 yaş ve üstündeki hastalarda B12, kolesterol düzeyleri ve eser elementlerin incelenmesi
Analysis of levels of B12, cholesterol and trace elements in patients who are 15 age or over and were admitted to suicide approach to Duzce Medical Faculty Research Hospital Emergency Policlinic
  1. Tez No: 424620
  2. Yazar: OSMAN KARAKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAMDİ KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, İlk ve Acil Yardım, Family Medicine, Psychiatry, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Düzce Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Acil Polikliniği'ne başvuran suisid girişiminde bulunan 15 yaş ve üstündeki hastalarda B12, kolesterol düzeyleri ve eser elementlerin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Bu tanımlayıcı ve kesitsel çalışmada, Nisan 2014- Nisan 2015 tarihleri arasında DÜTF Acil Polikliniğine başvuran 15 yaş üstü 38 suisid ve 28 kontrol alındı. Suisid grubu: 23 kadın, 15 erkek; kontrol grubu: 20 kadın, 8 erkekten oluşmaktaydı. Kontrol grubu ise, DÜTF Aile Hekimliği Polikliniğine check-up yaptırmak için başvuran ve çalışmaya alınma kriterlerine uyan sağlıklı bireylerden seçildi. Çalışmada hastaların klinik ve sosyodemografik verilerin kaydedildiği, araştırıcılar tarafından hazırlanan veri formu ve Hamilton Depresyon Skorlaması (HAM-D) kullanıldı. Suisid ve kontrol grubundan alınan serumdan, kan ve biyokimyasal analizlerin yanı sıra, ICP-MS metodu ile eser element analizi yapıldı. Bulgular: Suisid grubunda BKİ (Beden Kitle İndeksi) ortalama 22.9 iken, kontrol grubunda BKİ: 26.4 ölçüldü (p=0.044). Sigara (paket-yıl olarak) kullanımında da suisid grubunda anlamlı derecede fazla kullanım saptandı (p=0,042). Suisid ve Kontrol grubunda medeni durum dağılımı açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0,071). Bakılan değerler arasında suisid grubunun ölçülen Cr (Krom), Co (Kobalt), Ni (Nikel), Cu (Bakır), Zn (Çinko), Se (Selenyum), Rh (Rodyum), Pd (Palladyum) değerleri, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük saptandı (Cr için p=0,000; Co için p=0,000; Ni için p=0,015; Cu için p:0,031; Zn için p=0,002; Se için p=0,042). Suisid grubunda Vitamin B12 düzeyleri kontrol grubundan daha düşük bulundu (p=0,044) HAMD skorları ile Vitamin B12 arasında zayıf negatif korelasyon (r=-0,287; p=0,019) bulunmaktaydı. HAM-D skorları ile 105Pd (Pd: Palladyum) arasında güçlü negatif korelasyon (r=-0,542; p=0,003) bulunmaktaydı. HAM-D skorları ile 66Zn (serum çinko) arasında orta düzeyde negatif korelasyon (r=-0,368; p=0,003) bulunmaktaydı. Sonuç: Çalışmamızda sonuç olarak, HAMD*DUL+1 MINOR (HAM-D Skoru>15 ve dul olmak:1 majör kriter; LDL
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we have aimed analysis of levels of B12, cholesterol and trace elements in patients who are 15 age or over and were admitted to suicide approach to Duzce Medical Faculty Research Hospital Emergency Policlinic. Method: Levels of B12, cholesterol and trace elements were analyzed in patients who are 15 age or over and were admitted to suicide approach to Duzce Medical Faculty Research Hospital Emergency Service between April 2014-April 2015 at this descriptive and cross-sectional study. 38 suicides and 28 controls were enrolled to study. Suicide group consisted of 23 female, 15 male; Control group consisted of 20 female, 8 male. Control group were selected from healthy applicant to Duzce Medical Faculty Research Family Medicine Outpatient Clinic who was appropriate to the study inclusion criteria. In this study, data form was the recorded of demographic data which is prepared by the researchers and Scoring Hamilton Depression (HAM-D index) was used. Trace element analysis was performed on serum with ICP-MS method in suicide and control group. Results: The average BMI measured 26.4 in the control and 22.9 in the suicide group and this difference was statistically significant (p=0.044). There was significantly more smoking use in suicide group than control group (as pack-years) (p=0,042). A statistically significant difference between suicide and control groups in terms of marital status was not determined (p=0,071). Cr (chromium), Co (cobalt), Ni (nickel), Cu (copper), Zn (zinc), Se (Selenium), Rh (rhodium), Pd (palladium) values in the suicide group than the control group was detected lower significantly (P values; for Cr: 0,000; for Co: 0,000; for Ni: 0,015; for Cu: 0,031; for Zn: 0,002; for Se: 0,042). Vitamin b12 level was lower in the suicide group vs. control (p=0,044). There was weak negative correlation between vitamin B12 and HAMD scores (r=-0,287; p=0,019). There was strong negative correlation between 105Pd (Serum Pd: serum Palladium) and HAMD scores (r=-0,542; p=0,003). There was moderate negative correlation between serum zinc and HAMD scores (r=-0,368; p=0,003). Conclusion: In our study, as a result,“this test consisting of 1 major+1 minor criteria”(HAM-D Score >15 and widowhood, two together: 1 major criteria; LDL