Obez bireylerde benlik saygısı, sosyal görünüş kaygısı ve vücut algısı
Self-esteem, social appearance anxiety, body cathexis in obese individuals
  1. Tez No: 390893
  2. Yazar: NİYAZİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP KARTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Obezite tanınması en kolay ve tedavisi en zor tıbbi durum olarak tanımlanır. Obezitenin mortalite yanında morbidite üzerindeki etkisi bilinmekle birlikte psikososyal yönüne ilişkin çalışmalar artmaktadır. Bu çalışma ile bireylerde benlik saygısı, sosyal görünüş kaygısı ve vücut algısının, obeziteyle ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Olgu-kontrol çalışması olarak planlanan çalışma 18-65 yaş arası İzmir Konak 24 No'lu ASM'ye Nisan-Aralık 2014 tarihleri arasında başvuran cinsiyet (p=0,564) ve yaşları (p=0,508) benzer 180 obez, 181 normal kiloda toplam 361 kişiyle tamamlanmıştır. Araştırma için Dokuz Eylül Üniversitesi Girişimsel olmayan Çalışmalar Etik Kurulu, İzmir Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden izin alınmıştır. Katılımcıların kilo ve boyları ölçülmüş, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formuyla birlikte Rosenberg benlik saygısı ölçeği, sosyal görünüş kaygısı ölçeği ve vücut algısı ölçeği katılımcılara yüz yüze uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a medical situation that is easiest to recognize and hardest to treat. Its effect on mortality and morbidity is well-known, however studies on the psychosocial aspect of it increases. This study aims to put forth the relation between obesity and self-esteem, social appearance anxiety and body cathexis. The study planned as a case-control inluded 18-65 years of age who have applied to 24th Family Health Center (FHC) in Konak, Izmir between April 2014 and December 2014 and completed with 361 people where 180 obese and 181 normal weight had similar gender (p=0,564), age (p=0,508). Permissions were taken from Ethical Committee of Dokuz Eylül University and Public Health Directorate of Izmir. A questionnaire prepared by the researcher in addition to the Rosenberg Self Esteem, Social Appereance Anxiety and Body Cathexis Scales applied to the participants face to face, and their weights and heights were recorded.