Orman içi merada toprak ve yöneyin botanik kompozisyon ve verim üzerine etkileri
  1. Tez No: 39090
  2. Yazar: ZİYA ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERVET TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
QZEIl1 Bu araştırma Türkiye'de Trakya Üniversitesi Ziraat fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümünce yönetilmiştir. Bu araştırma Keşan ilçe Merkezinin yakınındaki Kaletepe mevki inde korunmuş orman içi bir mer'ada yürütülmüştür. Araştırmada orman içi mer'ada toprak ve yöneyin botanik kompozisyon ve verim üzerine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır* Elde olunan sonuçlar aşağıda özetlenmiştir: Mer'anın teraslama yapılmış kısmında bitki gelişi mi taban ve tepeye oranla daha iyidir. Dolayısıyla teraslı kısımlarda yeşil ot ve kuru ot verimleri de yüksek bulun muştur. Biçim zamanı bakımından en yüksek yeşil ve kuru ot verimi Mayıs ayı sonunda yapılan biçimden elde olunmuş tur* Mer'anın botanik kompozisyonunda 9 buğdaygil, 1 baklagil ve 12 diğer familyalardan olmak üzere 22 bitki türü belirlenmiştir. Buğdaygil ve baklagil bitkileri mer'anın terasla ma yapılmış yamaç bölgelerinde yoğun olarak yer almıştır. Diğer familya bitkileri daha çok taban konumunda yoğunluk kazanmıştır* Taban konumunda baklagil bitkisine rastlanmamıştır* Buğdaygil bitkileri taban ve tepe konumunda az miktarda yer almıştır*Buğdaygil bitkilerinden Taeniatiıerum asperum, Bromus intermedius ve Chrysopogon gryllus(Buzağılık otu) ilk sıraları almışlardır. Baklagil olan Onobrychis gracilis (Korunga) mer'a alanındaki botanik kompozisyon içersinde ikinci sırada yer almıştır Plant ago lagopus, Crepis foetida ve Knautia integrifolia ilk sıralarda yer alan diğer familya bitkileridir. Eğimi fazla olan mer'alarda teraslama yapılması gereklidir. Teraslamanın yeşil ve kuru ot verimi üzerine önemli bir etkiye sahip olduğu gözlenmiştir. Verim toprak yapısına bağlı olarak değişmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research was conducted in the Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, University of Thrace in Turkey* This experiment was established in the -pasture of inside forest in the Kale t epe region near Keşan. In the Research. The effect of the şoild and di rection in pasture of inside forest on the botanical com position and yield was investigated. Experimental results were summurized as fallows: In the terrace part of pasture Growth of plants were better than on base and hill. There fore in the ter race part, forage yield and dry forage yield were hight. Highest forage yield and dry forage yield at the different cutting dates were found at the and of May. There were 9 wheatgrass, 1 legume and 12 other families in the botanical composition of pasture. Grasses and legume were found more dense in -the terraces part of slope regions. Other family plants were found more dense on the base regions. The grasses were f o- und a little on the base and hill. Main grasses were Taeniatherum aeperum, Bromus intermedius and Chrysopogon gryllus, Onobrychis gracilis was a legume pasture and it was found second plant in the botanical composition.IV Plantago lagopus, Crepis foetida and Knautia in- tegrifolia were other family plants. In the more inclined pasture making terraces is necessary Terracing has shown the greatest effect on fo- rage yield and dry forage yield» Yield changeÇ with soil ''^';tör structure. ^'$$0® '' 'HS.İS ^v'''iitJ'i V