Bolu Şerif Yüksel Araştırma Ormanı'nda orman içi otlatmaların orman toprağı ve vejetasyonu üzerindeki bazı etkilerinin araştırılması
A Research on effect of grazing on forest soil and vegetation cover in Bolu Şerif Yüksel Research Forest
  1. Tez No: 128537
  2. Yazar: MAHİR ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi BOLU ŞERİF YÜKSEL ARAŞTIRMA ORMANI'NDA ORMAN İÇİ OTLATMALARIN ORMAN TOPRAĞI VE VEJETASYONU ÜZERİNDEKİ BAZI ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Mahir ERDEM Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Oktay ÖZKAZANÇ Temmuz 2002, 70 Sayfa Bu çalışma Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü'ne bağlı Şerif Yüksel Araştırma Ormanı' ndaki orman içi mera sahaları ile ormanlık alanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Şerif Yüksel Araştırma Ormanı orman içi açıklık ve mera alanlarında otlayan hayvanların; meraların aktüel durumları itibariyle bitki ölçmesi ve otlatma kapasitesi hesaplanarak, bu otlayan hayvanların mera üzerindeki etkileri yanında, meraların olumsuz şartlarından dolayı orman içi otlatılması durumu incelenmiştir. Otlatmanın orman üzerine etkisi sırasında ağaçların optimal kuruluşa göre aktüel (**** Ul. ıi«S*^£tO «OÖZET (devam ediyor) durumları incelenerek, geçmişten günümüze olan otlatma etkisinin önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Araştırma Ormanı mera alanlarında yapılan bitki ölçmesi sonuçlarına göre; Avşar Yaylası mera alanının %40'ı, Doğancıköy Yaylası mera alanının %18'i, Sultanköy Yaylası mera alanının %55'i, Hıdırşeyhler Yaylası mera alanının %67'si ve Gürcüler Yaylası mera alanının %33'ünün bozuk vasıfta olduğu tespit edilmiştir. Mera alanlarındaki otlatma kapasitesi ölçümlerine göre Doğancıköy Yaylası mera alanında 3 kat fazla, Sultanköy Yaylası mera alanında 4 kat fazla ve Hıdırşeyhler Yaylası mera alanında da 1,5 kat fazla B. B. Hayvan otlatıldığı görülmüştür. Otlatmanın orman toprağına olan etkisi incelendiğinde araştırma alanındaki toprakların bu otlatma yoğunluğu koşullan altında belirli bir kompaktlaşma derecesi ve derinliğinden sonra sıkışmadan etkilenmemiş olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Otlatma, Bitki Ölçmesi, Otlatma Kapasitesi Bilim Kodu: 502.02.02 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis A RESEARCH ON EFFECTS OF GRAZING ON FOREST SOIL AND VEGETATION COVER IN BOLU ŞERİF YÜKSEL RESEARCH FOREST Mahir ERDEM Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Forest Engineering Thesis Advisor: Prof. Dr. Oktay OZKAZANÇ July 2002, 70 pages This study was carried out in pasture of Şerif Yüksel Research Forest belong to the Western Blacksea Forestry Research Institute. The effects of grazing animals on pasture lands and gaps inside the forests were examined via measuring and evaluating of flora and grazing capacity. At the same time, actuel situation of forest according to optimum structure and so from the past to day influence of grazing was researched. According to plant measurements (using by loop method) 40% of Avşar, 18% of Doğancıköy, 55% of Sultanköy, 67% of Hıdırşeyhler and 33% of Gürcüler upland pastures have degrade structure.ABSTRACT (continued) According to grazing capacity measurements 3 much more in Doğancıköy upland pasture, 4 much more in Sultanköy upland pasture, 1.5 much more in Hıdırşeyhler upland pasture cattle animals are grazing. It seemed that forest soils in research area have not been affected by pressure under intensive grazing conditions. Key Words : Grazing, plant measurement (loop method), grazing capacity Scientific Code : 502.02.02 vi v- :,^h!^