Subkronik MK-801 uygulaması ile şizofreni modeli oluşturulmuş sıçanlarda agmatin'in terapötik etkinliğinin araştırılması
Effects of agmatine in schizoprenia rat models with MK-801 subchronic administration
- Tez No: 390914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALPAY ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Şizofrenide negatif belirtilerin ve bilişsel kayıpların tedavisi uzun dönemde hastalığın seyri açısından önemlidir. Birinci ve ikinci kuşak antipsikotik ilaçlar pozitif belirtilerin tedavisinde oldukça etkilidir. Negatif ve bilişsel belirtilere yönelik İkinci kuşak antipsikotiklere ilaveten tedavi güçlendirme stratejileri de dahil olmak üzere tüm tedavi yaklaşımlarına rağmen negatif belirtiler ve bilişsel kayıplara etkinlikleri kısıtlıdır. Bu nedenle deneysel hayvan modelleri ve klinik araştırmalarda da birçok molekül denenmektedir. Bu çalışmada subkronik MK-801 uygulaması ile şizofreni modeli oluşturulmuş sıçanlarda değişen dozlarda agmatin uygulamasının Ön Uyaran Aracılı İnhibisyona ve öğrenme, bellek fonksiyonlarına olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Metod: Sıçanlarda subkronik şizofreni modeli oluşturmak amacıyla; 7 gün boyunca periton içine 0.3 mg/kg MK-801 uygulandı. Gruplara 8-14. günler arası MK-801 uygulamasından 20 dakika önce agmatin uygulandı. 14. Gün son enjeksiyondan 20 dakika sonra tüm sıçanlar ÖUAİ test protokolüne alındı. Öğrenme ve bellek fonksiyonlarının değerlendirilmesinde 8 kollu ışınsal labirent testi kullanılmıştır. Sıçanlar 15-28. günler arasında 8 kollu ışınsal labirent test protokolüne alındı ve son gün labirent performansları kaydedilerek değerlendirildi. Bulgular: ÖUAİ değerlendirilmesinde kontrol grubu ile diğer gruplar arasında 86 DB ön uyaranda akustik irkilme refleks inhibisyonu yönünden fark bulundu. Diğer ön uyaranlarda (74 dB, 78 dB) gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. 8 kollu ışınsal labirent test değerlendirilmesinde; düşük doz agmatinin (20 mg/kg/gün) öğrenme ve bellek fonksiyonlarına olumlu etki gösterirken, dozu arttıkça öğrenme ve bellek fonksiyonlarında bozulmanın derecesinin de arttığı saptanmıştır. Sonuç: Bu sonuçlardan hareketle MK-801 ile şizofreni modeli oluşturulmuş sıçanlarda, agmatinin değişen dozlarda ÖUAİ testindeki bozulmayı geri getirememesine rağmen, düşük dozlarda öğrenme ve bellek fonksiyonlarına olumlu etkisinin olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Treatment of negative symptoms and cognitive deficits in schizophrenia is essential for the prognosis of this disorder. First and second generation antpsychotic drugs are effective in the treatment of positive symptoms. On the other hand, current therapeutic approaches including second generation antipsychotics are not effective for the treatment of negative symptoms and cognitive deficits. Thus, after treatment of positive symptoms, treatment augmentation approaches are applied for negative symptoms and cognitive deficits. A variety of molecules are on trial in clinical researches and experimental animal models. In this study, the effect of different dosages of agmatine administration on disruption of prepulse inhibition, learning, memory functions in a Rat model of schizophrenia induced by subcronic MK-801 application is aimed. Methods: MK-801 is administered as intraperitoneal 0.3mg/kg daily injections for 7 days in order to make subcronic schizophrenic models in mice. In between 8th and 14th days, agmatine is administered 20 minutes before MK-801 administration. Twenty minutes after the last injection in the 14th day, all the rats are taken into PPI test protocol. 8-arm radial arm maze is used in order to measure learning and memory functions. Between 15th and 28th days, the rats are taken to 8-arm radial arm maze protocol and labyrinth performances of all are recorded. Results: In the PPI evaluation, significant difference in acoustic startle reflexes has been found between control group and other groups when 86 dB prepulse intensity was used. There was no significant differences when other prepulse intensities (74 dB, 78 dB) was used. While lower doses of agmatine (20mg/kg/day) was improving learning and memory functions in 8-arm radial arm maze test, it was causing a decrease in these functions in higher doses. Conclusions: According to the results of this study, it is suggested that while different doses of agmatine does not effect PPI test in a rat model of schizophrenia induced by subcronic MK-801, in lower doses it might have an improving effect on learning and memory functions.