Prediyabetiklerde doppler ekokardiyografi ile erken diyastolik volum değişiklikleri ve insülin direnci ilişkisinin değerlendirilmesi
Doppler echocardiographic evaluation of the relationship between insulin resistance and early diastolic volume changes in prediabetics
- Tez No: 390915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ÖNEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
DM ciddi kardiyovasküler risk ile ilişkilidir ve prevelansı hızla artmaktadır. Yaş, hiperkolestrolemi, obezite, koroner arter hastalığı gibi diğer kardiyovasküler hastalık risk faktörleri dışlandığında bile DM önemli bir risk faktörü olmaya devam eder. Tip 2 Diyabette diyastolik disfonksiyonun erken bir komplikasyon olduğu ve diyabetik kardiyomyopatide ilk basamak olduğu bilinmektedir. Diyabetik kardiyomyopati progresiftir, sistolik ve diyastolik fonksiyonlarda azalmaya yol açar bu disfonksiyon klinik bulgu vermese de ekokardiyografi ile tespit edilebilir. Prediyabet Tip 2 Diyabet gelişimi için potansiyel bir risk olup aynı yolla mikrovasküler ve kardiyovasküler risk faktörüdür. Tip 2 Diyabet ve sol ventrikül fonksiyonları ile ilişkili birçok çalışma olmasına rağmen prediyabet, prediyabetin subgrupları ve insülin direnci ile yapılmış çalışmalar yetersizdir bu nedenle prediyabetik hastalarda diyastolik disfonksiyon varlığının araştırılması hedeflenmiştir. Bu tez çalışmasına 18-50 yaş arasındaki yetişkin ek hastalığı olmayan normotansif prediyabetik gönüllüler dahil edildi ve her hastaya ekokardiyografik inceleme yapıldı. Toplam 10 hastada Evre 1 diyastolik disfonksiyon saptanırken, diyastolik disfonksiyon ile HOMA-IR düzeyleri, (p=0.002) Trigliserid düzeyleri (p=0.003) ve insülin direnci varlığı (p=0.001) ile diyastolik disfonksiyon arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Fakat BAG, BGT, BAG ve BGT varlığı ile diyastolik disfonksiyon arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuçta prediyabetik hastalarda kardiyovasküler hastalıkların major patternlerinden biri olan sol ventrikül diyastolik disfonksiyonu olabileceğini standart doppler ekokardiyografi ile tespit ettik. Bu değişiklikler özellikle de yüksek HOMA-IR düzeyleri ile güçlü bir ilişki içindeydi. Prediyabetik hastalarda özelliklede insülin direncinin belirgin olduğu hasta grubunda ayrıntılı ekokardiyografik incelemenin önemi artmalıdır. Kardiyovasküler hastalıkların erken tespiti ve primer koruma açısından ekokardiyografinin kullanımın yaygınlaşması faydalı olacaktır
Özet (Çeviri)
DM is associated with serious cardiovascular risk and the prevelance of DM is rapidly increasing. When age, hypercholestrolemia, obesity, coronary artery disease, as well as other important risk factors excluded, DM continue to be a important cardiovascular risk factor. Diastolic dysfunction is an early complication of type 2 diabetes and diabetic cardiomyopathy is known to be the first step. Diabetic cardiomyopathy is progressive, leads to a decrease in systolic and diastolic functions, without clinical signs this dysfunction can be detected by echocardiography. Prediabetes is a potential risk for the development of type 2 diabetes and in the same way is microvascular and cardiovascular risk factors. Type 2 diabetes and association with left ventricular function have been carried out in many studies. But prediabetes, subgroups of prediabetes and insulin resistance relationship of left ventricular function studies are limited therefore we aimed to investigate the presence of diastolic function in patients with pre-diabetes. Prediabetic normotensive volunteers between the ages of 18-50 who do not have additional disease included in this thesis and all patients performed echocardiographic examination. Diastolic dysfunction found in 10 patients. Diastolic dysfunction and HOMA-IR levels (p = 0.002), triglyceride levels (p = 0.003) and the presence of insulin resistance (p = 0.001) showed a statistically significant correlation between diastolic dysfunction. However IFG, IGT, IFG and IGT revealed no significant correlation with the presence of diastolic dysfunctio Diastolic diysfunction is one of the major pattern of cardiovascular disease and can be detected with standard doppler echocardiography in prediabetic patients. These changes have particularly strong relationship with higher HOMA-IR levels. Especially in patients with pre-diabetes and insulin resistance, importance of detailed echocardiographic examination significantly should increase. Early detection and primary prevention of cardiovascular disease will be useful in terms expansion of the use of echocardiography.