Dual-ınput bilgisayarlı tomografi perfüzyon incelemenin akciğer lezyonlarında benign-malign ayrımındaki yeri ve histopatoloji ile karşılaştırma
The role of dual-input computerized tomography perfusion imaging in differantiating benign and malignant lung lesions with histopathological corelation
  1. Tez No: 390920
  2. Yazar: HASAN SAYGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İNCEDAYI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Akciğer kanseri günümüzde halen kansere bağlı ölüm sebeplerinin başında gelmektedir. Akciğer lezyonlarının değerlendirilmesinde çeşitli görüntüleme yöntemleri ve histopatolojik incelemeler kullanılmaktadır. Biyopsilere bağlı komplikasyonların azaltılması için biyopsi öncesinde lezyonları değerlendirilerek benign ya da malign olduğunu ön görerek benign lezyonlara biyopsi yapılma sıklığını azaltan girişimsel olmayan yöntemlere ihtiyaç mevcuttur. Doku vaskülaritesini gösteren bilgisayarlı tomografi perfüzyon (BTP), teknolojinin gelişmesi ile birlikte çeşitli organlarda lezyonların benign-malign ayrımını yapmak için kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada akciğer kitlelerinin histopatolojik tanıları ile biyopsi öncesi BTP ile elde edilen perfüzyon değerleri karşılaştırılarak benign-malign ayrımında BTP'nin etkinliğin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız, Kasım 2012 ile Eylül 2014 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Radyoloji Servisi'ne başvuran akciğere yönelik dual-input BTP tetkiki uygulanan radyoterapi, kemoterapi ve antianjiogenetik tedavi almamış olan 45 olguya ait 50 lezyonun dahil edildiği retrospektif bir çalışmadır. Lezyonlar benign (11 lezyon) ve malign (39 lezyon) olarak iki gruba ayrılmıştır. Olguların BTP tetkikinden elde edilen parametreleri histopatoloji sonuçları ile istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda dual-input BTP'ye ait üç parametrenin üçünün de lezyonların benign ya da malign olması ile istatistiksel olarak anlamlı olduğunu, en anlamlı olan parametrenin PI parametresi olduğunu ve yüksek özgüllük ve duyarlılığa sahip olduğunu bulduk. Ayrıca biyopsi öncesinde uygulanan BTP çevrede oluşan atelektazi ile kitlenin sınırlarının ayrılarak örneklemenin lezyon içerisinden yapılma doğruluğunu arttırabilir. Operasyon ya da biyopsi öncesi yapılan BTP ile lezyonun çevresindeki damarlar kontrast madde ile dolu şekilde net olarak değerlendirilebilir ve işlemlerin komplikasyonu azaltılabilir. Elde edilen perfüzyon bilgileri malign lezyonlarda tedavi öncesi tümör neovaskülarizasyonunu göstererek antianjiogenetik tedaviden görülecek muhtemel faydayı gösterebilir ve tedavinin takibinde kullanılabilir. Sonuç olarak dual-input BTP akciğer lezyonlarının benign-malign ayrımının yapılmasında yüksek tanısal doğruluk ve duyarlılığa sahip noninvaziv bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is still the majority of deaths due to cancer. Various imaging and pathological examinations are used in the evaluation of lung lesions. A noninvasive method is needed to predict lesions as benign or malign before biopsy. Thus complications of biopsy can be decreased with reducing the biopsies with benign lesions. With the development of technology, computed tomography perfusion (CTP) which shows the vascularity of the tissue has been used to make the distinction with between benign and malignant lesions of various organs. The aim of this study is to assess diagnostic performance of CTP to make the differentiation between benign and malign lung lesions before biopsy, by comparing the perfusion values obtained from CTP with histopathological diagnosis of lesions. Our study is a retrospective one with 50 lesions of 45 patients, who was admitted to GATA Haydarpasa Training Hospital Radiology Service between the November 2012 and the September 2014. The patients had dual input CTP examination for lung lesions, and did not receive any radiotherapy, chemotherapy and antiangiogenic treatment before the examination date. Lesions divided in two groups as benign (n=11) and malign (n=39). Perfusion parameters of the lesions obtained from CTP compared with histopathologic results statistically. In our study, there were statistically significant differences in all three parameters of the dual input CTP, between benign and malignant lesions. We found that the PI parameter is the most significant parameter to differentiate benign and malignant lesions and have high sensitivity and specificity. In addition CTP applied before biopsy, distinguishing the boundaries of the mass with atelectasis formed around the mass may increase the accuracy in performing the sampling. CTP performed before surgery or biopsy may show vessels around the lesion filled with contrast material thereby reduce the complications of the procedure. Obtained perfusion information in malignant lesions can predict potential benefits of antiangiogenetic treatment and can be used in follow-up treatment. In conclusion; Dual-input CTP is a non-invasive method with high diagnostic accuracy and sensitivity in making the differentiation of benign from malignant lung lesions.