Yüksek riskli kasa invaze olmayan mesane kanserlerinde intravezikal immunoterapi sonrası nüks izlenmeyen olgularda mikro-RNA ekspresyonları
Micro-RNA expressions in cases with high grade non-muscle-invasive bladder cancer which don?t relapse following intravesical immunotherapy
  1. Tez No: 390921
  2. Yazar: FURKAN DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KENAN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Mesane kanseri gelişmiş ülkelerde genitoüriner sistemde ikinci sıklıkta görülen kanserdir. Ürotelyal karsinom mesane kanserinin en sık (% 90) izlenen histolojik tipidir. Ürotelyal karsinomların %70-80?i epitele ve subepitelyal konnektif (lamina propria) dokuya sınırlı iken, diğer hastalarda kas ve perivezikal doku invazyonu saptanmaktadır. T1 yüksek dereceli tümörlerde transüretral rezeksiyonu (TUR) takiben intravezikal BCG tedavisi tercih edilen adjuvan tedavidir. Fakat BCG tedavisinden fayda görecek hastaları öngörmemizi sağlayacak belirteçler net değildir. Günümüzde miRNA?ların ürotelyal karsinom patogenezindeki rolleri ile ilgili çalışmalar devam etmekte ve elde edilecek verilerle tedavi sürecine katkıları değerlendirilmektedir. Çalışmamızda pT1 yüksek dereceli ürotelyal karsinom nedeni ile intravezikal BCG tedavisi almış ve takipte nüks izlenmemiş 15 hasta alınmıştır. Tümör dokuları ve normal ürotelyum dokusunda tümör gelişim basamaklarında rolleri olduğu saptanmış 24 adet mikro-RNA ekspresyon profilleri açısından karşılaştırılmıştır. Ürotelyal karsinom örneklerinde mir-21 (1.27 kat ?), mir-135b (3.22 kat ?), mir-145 (3.24 kat ?), mir-182 (3.79 kat ?), mir-200a (2.22 kat ?) ve mir-205 (7.56 kat ?) ekspresyonları artmış olarak bulunmuştur. Mir-99a (6.56 kat ?), mir-100 (5.45 kat ?), mir-129 (4.16 kat ?), mir-133a (6.1 kat ?), mir-143 (13.9 kat ?) ekspresyonları ise azalmış olarak bulunmuştur. Hastaların birçoğunda özellikle mir-100, mir-133a, mir-133b, mir-143, mir-204 ve mir-211 ekspresyonu azalırken, mir-205 ekspresyonu artmış olarak bulunmuştur. Ürotelyal karsinomda mikroRNA?ların normal ürotelyoma göre farklı eksprese olmalarından dolayı ürotelyal karsinom patogenezinde önemli rolleri olabilir. BCG tedavisinden fayda görebilecek hastaları öngörmede yukarıda belirtilen miRNA?lar belirteç olarak kullanılabilir. miRNA?ların ürotelyal karsinom yolağındaki net rollerinin ortaya konulması ve tedavi sürecinde rol almaları için daha çok olgunun yer aldığı ayrıntılı fonksiyonel çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is the second malignancy of genitourinary system in developed countries. Urothelial carcinoma is the most frequent (%90) histological type of bladder cancer. While 70-80% of urothelial carcinomas are limited by epithelial and subepithelial connective (lamina propria) tissue, in other patients muscle and perivesical tissue invasion is detected. Intravesical BCG therapy that follows transurethral resection (TUR) in T1 high grade tumors is the preferred adjuvant treatment. Yet indicators to predict the patients who will benefit the BCG treatment are not clear. Nowadays, studies about the roles of Micro-RNA on urothelial carcinoma pathogenesis are in progress and contributions of the data obtained to the treatment process are being evaluated. In our study, 15 patients who had intravesical BCG treatment due to pT1 high grade urothelial carcinoma, and have no relapse in follow up, are evaluated. 24 micro-RNA, which have role in tumor progress steps on tumor tissues and normal urothelium tissue, are compared in terms of expression profiles. In urothelial carcinoma samples, mir-21 (1.27 fold ?), mir-135b (3.22 fold ?), mir-145 (3.24 fold ?), mir-182 (3.79 fold ?), mir-200a (2.22 fold ?) and mir-205 (7.56 fold ?) expressions were increased. Mir-99a (6.56 fold ?), mir-100 (5.45 fold ?), mir-129 (4.16 fold ?), mir-133a (6.1 fold ?), mir-143 (13.9 fold ?) expressions were decreased. In most of the patients, while in particular mir-100, mir-133a, mir-133b, mir-143, mir-204 and mir-211 expressions are decreasing, mir-205 expression is observed increasing. Due to the fact that microRNAs in urothelial carcinoma are expressed differently compared to the ones in normal urothelium, microRNAs might have important roles in urothelial carcinoma pathogenesis. In predicting patients who may benefit BCG treatment, microRNA that are mentioned previously can be used as indicators. In order to reveal explicit roles of microRNAs in the path of urothelial carcinoma and to intergrate them in the treatment process, detailed functional studies that include more cases are needed.