İnfertilite olgularında, otoimmün antikor varlığının ovaryan rezerv üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the autoimmune antibody seropositivity and the effects of autoimmun failure on ovarian reserve in infertile women
  1. Tez No: 390926
  2. Yazar: OKAN OZDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET GÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada infertil hastalarda otoantikor saptanma sıklığı araştırılmış ve mevcut otoimmün bozukluğun over rezervi üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla gebelik isteği nedeni ile infertilite polikliniğine başvuran 90 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar kadın faktör infertilite ve erkek faktör infertilite olmak üzere gruplandırılmış ve tüm hastalar otoimmün antikor pozitifliği ve over rezervi açısından değerlendirilmiştir. Takiben kadın faktör infertil hastalar etiyolojisine yönelik, açıklanamayan infertilite ve tanımlanmış infertilite olmak üzere 2 gruba ayrılarak otoimmün antikor pozitifliği ve over rezervi açısından erkek faktör infertil hasta grubu ile karşılaştırılmıştır. Kadın faktör infertil grup ve erkek faktör infertil gruplarında otoantikor pozitifliği sırasıyla %52,3 (34/65) ve %28 (7/25) olarak saptanmıştır (p=0,038). Kadın faktör tanımlanmış infertilite ve açıklanamayan infertilite grupları karşılaştırıldığında ise antikor pozitifliği sırasıyla %53,8 ve %51,3 olarak saptanmış ve erkek faktör infertiliteye (%28) oranla belirgin olarak artmış olduğu görülmüştür, ancak bu farklılık istatistiksel olarak anlam kazanmamıştır. Hasta grupları otoantikor varlığı ve over rezervi belirteçleri olarak AMH ve İnhibin-B değerleri ile karşılaştırıldığında, antikor pozitifliğinin over rezervini etkilediğine yönelik istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (AMH ve İnh-B için sırasıyla %73,2 , %4,9 ve p=0,224, p=1,000). Sonuç olarak değerlendirme yapıldığında her ne kadar otoimmün bozukluğun over fonksiyonu üzerine etkisi net olarak ortaya konulamasa da, infertil hastalarda otoimmün bozukluk prevalansının belirgin olarak yüksek olduğu izlenmektedir. İnfertilite ve otoimmün bozukluk arasındaki ilişkiyi ve otoimmünite tedavisinin uzun dönem sonuçlarını net olarak aydınlatabilmek için iyi dizayn edilmiş, prospektif, plasebo-kontrol, yüksek kaliteli ve çok daha fazla sayıda çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to assess the prevelance of autoimmune antibodies in infertile women and the effects of autoimmun failure on ovarian reserve. The study included 90 women who seek for medical care to concieve. The patients were grouped as female factor infertility and male factor infertility and they were all screened for the presence of circulating autoantibodies and assessed for ovarian reserve. Following that, explained and unexplained female infertility were defined as the subgroups of female factor infertility and compared with the male factor infertile patient group in terms of the presence of circulating autoantibodies and ovarian reserve. The rates of the autoantibody prevalence in female and male factor infertility were %52,3 (34/65) and %28 (7/25) respectively(p=0,038). When we compared explained, unexplained and male factor infertility, the rates of the autoantibody positivity were %53,8, %51,3 and %28 and seemed to be elevated in female factor subgroups, but the differences were not statistically significant. When the groups were assessed for the relation between the presence of autoantibodies and AMH and Inh-B levels as the endocrine static markers of ovarian reserve, levels of these markers did not statistically differ with autoantibody seropositivity (AMH and Inh-B rates for low ovarian reserve were %73,2 , %4,9 and p=0,224, p=1,000). Even the effects of autoimmunity on ovarian reserve have not been described yet definitely, it is obvious that infertile women have higher prevalence of autoimmune disorders. To assess the relation between infertility an autoimmune failure, and to clarify the long term outcomes of immunotheraphy, additional large, well-designed, prospective, placebo-controlled trials are needed.