Tıkayıcı uyku apnesi olan hastaların akustik analiz ile değerlendirilmesi
Evaluation of the patients with obstructive sleep apnea by acoustic analysis
  1. Tez No: 390932
  2. Yazar: ONURALP KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ENGİN ÇEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tıkayıcı Uyku Apnesi Sendromu (TUAS) toplumda prevalansı oldukça yüksek olan bir hastalıktır. Kısa ve uzun vadeli etkileriyle, yaşam kalitesini bozmakta, ölüme varabilen ciddi kardiyak ve pulmoner komplikasyonlara neden olmaktadır. Gerek sesin akustik olarak şekillenmesinde gerek de TUAS patogenezinde, üst solunum yolu rol oynamaktadır. Toplumdaki yüksek prevalansı göz önüne alındığında, altın standart olarak polisomnografi ile tanısı konulan TUAS için tarama testlerine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada TUAS hastalarındaki akustik değişkenler araştırılarak akustik analizin TUAS tanısındaki etkinliğini ölçmek amaçlanmıştır. Katılımcılar kulak burun boğaz polikliniğine başvuran, TUAS ön tanısıyla polisomnografi testi yapılmış hastalar arasından seçildi. Yapılan değerlendirme sonucu organik ve fonksiyonel ses problemi olmayanlar çalışmaya alındı (n:70 21-82). Tüm katılımcıların demografik ve fizik muayene özellikleri kaydedilmiştir. Hastalardan akustik analiz için ses kaydı alınmış ve daha sonra ses kayıtları değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda TUAS'lılarda /a/ sesi için 2. formant frekansı kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. 1059 Hz üzerindeki değerlerin TUAS için duyarlığı %83.1, özgüllüğü %54.5 olarak saptanmıştır. Ek olarak polisomnografi süresince kaydedilen minumum oksijen saturasyonu değeri ve k sessizi için Voice Onset Time arasında orta düzeyde negatif ilişki saptanmıştır. Aynı zamanda Mallampati skoru ve /a/ sesi için 3. formant frekansı arasında ve H1-A3 arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki saptanmıştır. Bu çalışmada akustik analizin TUAS için tarama testi olarak kullanılabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) has a high prevalence in society. By its short and long-term effects, OSAS impairs quality of life and cause cardiac and pulmonary complications that may extend to death. Upper respiratory tract, plays an important role in both shaping the acoustic features of sound and in the pathogenesis of OSAS. Considering the high prevalence in the community, there is a need for OSAS screening test in addition to the polysomnography which is gold standard for diagnosis of OSAS. In this study we investigated acoustic variables in OSAS patients to assess the effectiveness of the acoustic analysis in the diagnosis of OSAS. Participants were selected from the outpatients of otolaryngology whom had performed polysomnography test with a preliminary diagnosis of OSAS. After assesing the participants, patients which doesn't have organic and functional voice problems, were included into the study (n:70 21-82). Demographic and physical characteristics were recorded for all participants. Patients voice were recorded for acoustic analysis and other voice analysis variables and the recordings were then assessed. As result of the study, second formant frequency for /a/ vowel was statistically higher in OSAS patients than control group. Values higher than 1059 Hz was detected 83.1% sensitive and 54.5% spesific for OSAS. In addition, minimum oxygen saturation value recorded during polysomnography, and Voice Onset Time for k consonant, were moderately negative related. It is also detected that Mallampati score was related positively with both the third formant frequency for /a/ vowel and H1-A3. In this study, the we assessed that acoustic analysis would be used as a screening test for OSAS.