Deneysel renal iskemi / reperfüzyon modelinde levosimendan ve n-asetilsisteinin etkileri
Effects of levosimendan and n-acetylcysteine in experimental renal ischemia / reperfusion model
  1. Tez No: 390931
  2. Yazar: NEZİH SALGINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Marmara Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu onayı alındıktan sonra ağırlıkları 250-300 gr arasında değişen, 38 adet erkek Wistar Albino rat rastgele 5 gruba ayrıldı. Gruplar 1.Yalancı Opere (n=6), 2.İR-Kontrol (n=8), 3.İR+Levosimendan (n=8), 4.İR+N-Asetilsistein (n=8), ve 5.İR+Levosimendan+N-Asetilsistein (n=8) idi. Venöz kateterizasyonu takiben tüm gruplara laparotomi yapıldı ve sol böbrek diseke edildi. Yalancı opere grubuna başka bir işlem yapılmadı. Çalışma metodumuza göre her gruba sırasıyla serum fizyolojik, Levosimendan (12 mcg/kg), N-asetilsistein (150 mg/kg) ve hem Levosimendan hem de N-asetilsisteinin yükleme dozları perfüzör ile 10 dakikada infüze edildi. İnfüzyonun sonunda sol renal arter ve ven renal pedikülden atravmatik mikrovasküler damar klembi ile klemplendi. Sırasıyla 60 dakika iskemi ve 60 dakika reperfüzyon uygulandı. İskemi ve reperfüzyon dönemleri boyunca idame dozları (Levosimendan: 0,2 mcg/kg/dk, N-Asetilsistein: 20 mg/kg/sa) her gruba sırasıyla infüze edildi. Yükleme ve idame dozları için infüze edilen sıvı miktarı her grup için aynıydı. Her bir sıçanın sakrifikasyonundan sonra doku ve kan örnekleri toplandı. Doku örnekleri ile histopatolojik değerlendirme yapıldı. Doku malondialdehit seviyeleri oksidatif stresin bir göstergesi olarak ölçüldü. Doku miyeloperoksidaz, serum miyeloperoksidaz ve TNF-? düzeyleri inflamasyon belirteçleri olarak ölçüldü. Serum BUN, kreatinin ve nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin düzeyleri böbrek fonksiyon testleri olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of the our study was to examine the effects of Levosimendan and N-acetylcysteine on renal ischemia / reperfusion injury model in rats. After the approval of Local Ethics Committee for Animal Researches of Marmara University, 38 male Wistar Albino rats weighing 250-300 gr were randomly divided into 5 groups. Groups were 1.Pseudo Operated (n=6), 2.IR-Control (n=8), 3.IR+Levosimendan (n=8), 4.IR+N-Acetylcysteine (n=8) and 5.IR+Levosimendan+N-Acetylcysteine (n=8). Laparotomy was applied to all groups following venous catheterisation and left kidney was dissected. Nothing else was applied to Pseudo Operated Group. According to our study design, loading doses of saline, levosimendan (12 mcg / kg), N-acetylcysteine (150 mg / kg) and both levosimendan and the N-acetylcysteine was infused with perfuser in 10 minutes to each group respectively. At the end of infusion the left renal artery and vein were clamped from renal pedicles with atraumatic microvascular vessel clamp. 60 minutes ischemia and 60 minutes reperfusion were administered respectively. During periods of ischemia and reperfusion, maintenance doses (Levosimendan: 0,2 mcg/kg/min, N-acetylcysteine: 20 mg/kg/h) was infused to each group respectively. The amount of fluid infused for loading and maintanence doses were the same for each group. Tissues and blood samples were gathered after sacrification of each rat. Histopathologic evaluation was performed with the tissue samples. Tissue malondialdehyde levels were measured as a marker of oxidative stress. Tissue myeloperoxidase, serum myeloperoxidase and TNF-? levels were measured as inflammation markers. Serum BUN, creatinine and neutrophil gelatinase-associated lipocalin levels were measured as kidney function tests.