Mide kanserli hastalarda epstein-barr virüs
Epstein-barr virus in patients with gastric cancer
  1. Tez No: 390933
  2. Yazar: İLKER ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tbp.Kd.Yzb. İlker ÖZMEN, `Mide Kanserli Hastalarda Epstein-Barr Virüs? Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi İç Hastalıkları Bilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, İstanbul, 2013 Mide kanseri etiyolojisinde çevresel faktörler önemli bir yer tutmaktadır. Etiyolojik faktörlerden Epstein-Barr virüs (EBV) ile ilişkili mide kanseri görülme sıklığı çeşitli coğrafi bölgelerde tanımlanmasına karşın ülkemizde bu konuda yapılmış bir çalışma yoktur. Bu tez çalışmasında mide kanserli hastalarda EBV ilişkili EBER-1 geni varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 85 mide kanserli hasta (Mide Kanser Grubu) ile 50 kronik gastrit hastası (Kontrol Grubu) çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların mide kanseri dokusunda ve kontrol grubunda kronik gastritli mide dokusunda EBV varlığı Insitu Hibridizasyon yöntemi ile (ISH) EBER-1 genomuna bakılarak araştırılmıştır. ISH sonuçları değerlendirildiğinde kontrol grubu hastalarının hiçbirinde (% 0) EBER pozitifliği gösterilememiştir. Bunun yanında 85 mide kanser hastasındaki sonuçlara bakıldığında 2 hastanın (% 2,4) gastrik kanser dokusunda ISH-EBER pozitifliği olduğu saptanmıştır. ISH-EBER pozitif olan ilk hasta tanı anında 56 yaşında olan kadındı. Distal gastrektomi ve adjuvan kemoterapi sonrası 8 yıldan uzun bir süredir hastalıksız olarak takip edilmektedir. EBV pozitif diğer hasta 71 yaşında olan bir erkekti. Bu hasta da distal gastrektomi sonrası adjuvan kemoterapi almadan 2 yıldır nükssüz takip edilmektedir. Sonuç olarak endemik olmayan bir bölgeyi yansıtan bu hasta popülasyonunda ISH-EBER pozitifliği %2,4 olarak saptanmıştır. EBV pozitif hasta sayısı 2 olması nedeniyle EBV ilişkili mide kanserinin özelliklerinin değerlendirilmesi mümkün olmamıştır. Türk mide kanseri hasta popülasyonunda daha fazla hasta sayısını ve endemik bölgeleri de kapsayan çalışmalar gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Captain, İlker ÖZMEN, M.D.; `Epstein-Barr virus in patients with gastric cancer? Gülhane Military Medical Academy Haydarpasa Training Hospital, Department of Internal Medicine, Thesis in Medicine, Istanbul, 2013 Environmental factors play an important role in the etiology of gastric cancers. although the incidence of gastric cancers associated with Epstein-Barr virus (EBV) was well defined in various geographical areas, there is no studies in this subject in our country. In this study, we aimed to investigate the presence of EBV-associated EBER-1 gene in patients with gastric cancer. Eighty-five patients with gastric cancer (gastric cancer group) and 50 patients (control group) who were diagnosed with chronic gastritis were included in the study. The presence of EBV was shown in the gastric tissue of patients with gastric cancer and chronic gastritis (control group) by investigation for the genome of EBER-1 by in situ hybridization None of the ISH results of control group patients indicated EBER positivity (%0). However, 2 patients (2.4 %) were positive for ISH-EBER in gastric cancer group. The first ISH-EBER-positive patient was a woman who was 56-year-old at the time of diagnosis. That patient has been disease-free for over 8 years after distal gastrectomy and adjuvant chemotherapy. The other EBV-positive patient was a 71 year old male. That patient has also been disease-free for over 2 years after distal gastrectomy without adjuvant chemotherapy and both patients are still disease free and being followed up. As a result, ISH-EBER positivity was found to be 2.4%. Due to in sufficient number of patients with EBV it is notpossiblto evaluate features of EBV-associated gastric cancer. It sould be done more research including more patient and endemic regions in Turkish gastric cancer patient population.