Diffüz parankimal akciğer hastalıkları tanısında fiberoptik bronkoskopinin tanısal etkinliğinin değerlendirilmesi
Diagnostic yield of fiberoptic bronchoscopy in diffuse parenchymal lung diseases
- Tez No: 390941
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ BİLGİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Biz bu araştırmada diffüz parankimal akciğer hastalıkları (DPAH) tanısında fiberoptik bronkoskopinin tanısal etkinliğinin değerlendirmeyi amaçladık. Restrospektif dosya taraması olarak dizayn edilen bu araştırmada DPAH tanısıyla 232 olgu değerlendirildi. En az bir fiberoptik bronkoskopi işlem yapılan ve DPAH tanısı konulan 120 olgu çalışmaya alındı. Çalışmamızda en sık izlenilen tanılar sarkoidoz (%50), silikozis (%8,3) ve pulmoner hemosiderozisdi (%6,7). Bronksokopi yapılan hastaların %79,2'sine bronkoskopik, %10,8'ine cerrahi, %8,3'üne klinik-radyolojik olarak tanı konulduğu saptandı. Hastaların %15'ine (n=28) ikinci, %1,7'sine (n=2) üçüncü bronkoskopi yapılmıştır. İkinci kez bronkoskopi yapılan hastaların %61,1'ine, üçüncü kez bronkoskopi yapılan hastanın ikisine de bronksokopik tanı konulduğu saptandı. Sarkoidoz, silikozis ve pulmoner hemosiderozis, alveolar hemoraji tanılarında bronkoskopik tanı oranı %80'in üzerindeydi. Yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı toraks tomografisi (High Resolution Computed Tomography - HRCT) incelemesinde her iki akciğerde ve bronkoskopik işlem yapılan lob/segmentte parankimal lezyonların yaygınlık skorlaması yapıldı. Nodüler lezyonların ve konsolidasyonun yaygın olguğu segmetten yapılan bronkoskopik biyopsilerde tanısal oranın arttığı (p=0.009 ve p=0.043), balpeteği ve kist skorunun arttığı alandan yapılan bronkoskopilerde ise tanısal oranın düştüğü (p=0.014 ve p=0.008) saptandı. Sonuç olarak bu çalışma, DPAH'nın tanısında bronkoskopinin tanı koydurucu veya tanıya ek katkı sağlayan yararlı bir yöntem olduğunu, birden çok kez tekrarlanmasının tanı oranını artırdığını düşündürmektedir. HRCT klavuzluğunda lezyonların şekline ve yaygınlığına göre yapılacak bronkoskopik örneklemenin DPAH'da bronkoskopinin tanısal etkinliğini artırabileceği değerlendirlmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we planned to investigate the diagnostic yield of fiberoptic bronchoscopy in the diagnosis of diffuse parenchymal lung diseases (DPLD). Two hundred thirty two patients who have evaluated for diffuse parenchymal lung disease were examined in this study which was designed retrospectively. One hundred twenty patients with DPLD who had bronchoscophic evaluation at least once, included in to the study. The most common diagnosis were sarcoidosis (%50), silicosis (%8,3), and pulmonary haemosiderosis (%6,7). Diagnosis was established 79,2% of cases by bronchoscopy, %10,8 of cases by surgical biopsy, 8,3% of cases by clinical and radiological findings. Second bronchoscopy in 30 patients (15% of cases) achived an overall 61,1 percent diagnostic success and third bronchoscopy in 2 patients achived 100 percent diagnostic succes. Diagnostic yield of bronchoscopy was over 80% in diagnosis of sarcoidosis, silicosis, pulmonary hemosiderosis and alveolar hemorrage. The type, distribution and extent of the parenchymal lesions on HRCT/CT's were evaluated and scored for both lungs and lobes/segments where bronchoscopic procedure were performed separetly. Diagnostic yield of bronchoscopy was higher in samples where consolidation and nodular opacities were extent (p=0.009 ve p=0.043). Contrary diagnostic yield of bronchoscopy was lower in samples where cystic lesions and honeycombing areas were extent (p=0.014 ve p=0.008). In conclusion, this study suggests that bronchoscopy is a usefull tool that provides additional contribution in the diagnosis of diffuse parenchymal lung diseases and repeated bronchoscopies increase diagnostic yield. Diagnostic yield of bronchoscopy could be higher if type and extent of the parenchymal lesions on HRCT were used to guide the biopsy site in DPLD.