Vankomisin içeren VK100 polimerinin ratlarda oluşturulan deneysel metisiline dirençli staphylococcus aureus kronik osteomiyelit model tedavisinde geliştirilmesi
Improvement of vancomycin containing vk100 polymer for the treatment of methicillin resistant staphylococcus aureus chronic osteomyelitis in an experimental rat model
- Tez No: 390942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN BEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Kronik osteomiyelit günümüzde halen tedavisi zor bir klinik tablo olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle MRSA etkenli ve implant ilişkili osteomiyelit enfeksiyonlarının tedavisi çok güçtür. Kronik osteomiyelitin tedavisinde kesinleşmiş bazı temeller bulunmasına rağmen sıklıkla komplikasyonlarla ve zorluklarla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle tüm dünyada kronik osteomiyelit tedavisinde enfeksiyon bölgesinde yüksek dozda antibiyotik yoğunluğunu uzun süre sağlayacak, ancak sistemik yan etki oluşturmayacak lokal antibiyotik salım sistemleri geliştirilmesi üzerinde araştırmalar yürütülmektedir. Çalışmanın amacı deneysel rat modelinde, V-VK100 polimerinin implant ilişkili kronik osteomiyelit tedavisindeki etkinliğinin araştırılmasıdır. Çalışmanın orijinal yönü klinikte kullanım izni bulunan VK100 polimerini kullanarak lokal bir antibiyotik salım sistemi üretmektir. Literatürde VK100 polimerinin lokal ilaç salım sistemi olarak kullanılması ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada 36 adet dişi Sprague-Dawley cinsi ratta deneysel osteomiyelit modeli oluşturuldu. 9'ar rat içeren 4 çalışma grubunda belirlenmiş olan tedavi protokolleri 4 hafta süre ile uygulandı. Tedavi sürecinin bitiminde 4 çalışma grubu klinik, radyolojik, mikrobiyolojik ve histopatolojik olarak değerlendirildi ve tüm değerlendirme kriterleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Çalışmanın klinik, radyolojik, mikrobiyolojik ve histopatolojik değerlendirme sonuçları incelendiğinde, tedavi gruplarında kontrol grubuna göre osteomiyelitin belirlenen değerlendirme kriterlerindeki skorlarının tedavilere bağlı azaldığı saptandı. Bu sonuçlar uygulanan tedavi protokollerinin implant ilişkili kronik osteomiyelitin tedavisindeki etkinliğini göstermektedir. Tedavi grupları arasında ise klinik, radyolojik, mikrobiyolojik ve histopatolojik değerlendirmeler bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Bu sonuçlar da uygulanan tedavi protokollerinin arasında implant ilişkili kronik osteomiyelitin tedavisindeki etkinlikleri açısından anlamlı bir fark olmadığını göstermektedir. Sonuç olarak; klinik, radyolojik, mikrobiyolojik ve histopatolojik bulgulara göre V-VK100 polimeri kullanılarak oluşturulan lokal antibiyotik salım sisteminin implant ilişkili kronik osteomiyelitin tedavisinde etkin olduğu düşünülmektedir. Bu sonuç VK100 polimerinin lokal bir antibiyotik salım sistemi olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
At the present time, treatment of chronic osteomyelitis still emerges as a challenging clinical issue, especially implant-related MRSA osteomyelitis. Despite the well defined treatment protocols, complications and other clinical difficulties are often encountered. Therefore worldwide researches are carried out to develop local antibiotic delivery systems maintaining prolonged high dose antibiotics at the infection site without causing systemic side effects. The purpose of the study is to investigate the effectiveness of V-VK100 polymer for the treatment of implant-related chronic osteomyelitis in experimental rat model. The uniqueness of the study is generating a local antibiotic delivery system by using VK100 polymer, which is clinically authorized. To our knowledge, there isn't any study subjected at the application of VK100 polymer as local drug delivery system. In this study we utilized an experimental osteomyelitis model at 36 female Sprague-Dawley rats. The determined treatment protocol was applied at 4 study groups consisting of 9 rats for 4 weeks. After the treatment protocol, study groups were evaluated and statistically compared in terms of clinical, radiological, microbiological and histopathological criteria. After clinical, radiological, microbiological and histopathological evaluation; osteomyelitis scores was decreased at the treatment groups compared to control groups. These outcomes indicate that applied treatment protocols are effective at the treatment of implant-related chronic osteomyelitis. On the other hand; there is no statistically significant difference between treatment groups in terms of clinical, radiological, microbiological and histopathological evaluations. These outcomes indicate that there is no significant difference among the treatment protocols in terms of effectiveness at the implant-related chronic osteomyelitis treatment. In conclusion, based upon clinical, radiological, microbiological and histopathological findings; local antibiotic delivery system prepared by V-VK100 polymer is considered to be effective at the treatment of implant-related chronic osteomyelitis. In accordance with this result, VK100 polymer can be regarded as a local antibiotic delivery system.