Acil servise başvuran ve ınr yüksekliği tespit edilen hastaların tam kan parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of complete blood count parameters of patients whose inr height determined in emergency department
- Tez No: 390946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DURUSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Acil Servise Başvuran ve INR Yüksekliği Tespit Edilen Hastaların Tam Kan Parametrelerinin Değerlendirilmesi, Çalışmamızda 01.01.2013-31.12.2013 tarihleri arasında GATA Acil Servise başvuran ve INR yüksekliği saptanan hastaların geriye dönük olarak tam kan parametreleri, tanıları, kanama durumları ve demografik özelliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Belirtilen süre içinde acil servise başvuran ve INR≥2 olan 423 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar INR değerlerine göre iki (INR 2,00-3,00 / ˃3,00) ve üç (INR 2,00-3,00 / 3,00-10,00 / ˃10,00) gruba ayrılıp gruplar; yaş, cinsiyet, kanama durumu ve tam kan parametreleri açısından karşılaştırıldı. Çalışmaya alınan hastaların %65,9'u (n:279) 65 yaş ve üzerinde tespit edilmiş ve gruplar arasında INR açısından anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,168). Hastaların %58,4'ü kadın olup, INR değerleri ve cinsiyet arasında anlamlı fark tespit edilememiştir (p=0,400). Her iki INR gruplandırmasında da gruplar arasında kanama yönünden anlamlı fark (p=0,049 / p=0,028) tespit edilmiş olup tam kan parametrelerinden sadece Hgb 'de anlamlı bir farklılık (p=0,02) bulunmuştur. Hastaların başvuru mevsimlerine göre INR değerlerini incelediğimizde, mevsimler arası anlamlı bir fark (p=0,139) tespit edilememiştir. Hospitalize edilen hastaların yattığı klinikler warfarin tedavisinin kullanım alanı ve oluşabilecek yan etkileri ile ilgili kliniklere yoğunlaşmıştır. Sonuç olarak; yüksek INR değerlerinin artan kanama neticesinde tam kan parametrelerinden sadece Hgb 'i etkilediği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : INR, warfarin, kanama, acil servis
Özet (Çeviri)
Evaluation of Complete Blood Count Parameters of Patients Whose INR Height Determined in Emergency Department, In our study, we aimed to compare retrospectively complete blood count parameters, diagnosis, bleeding condition and the demographic characteristics of the patients who admitted to the Emergency Department of Gulhane Military Medical Academy between 01.01.2013-31.12.2013 with high INR. 423 patients, who admitted to the emergency department within the specified time and INR≥2, were included to the study. Patients grouped according to their INR values in to two (INR 2.00 to 3.00 / ˃ 3.00) and three (INR 2.00 to 3.00 / 3.00 to 10.00 / 10.00 ˃) and between the groups; age, sex, bleeding condition and complete blood count were compared. 65.9% (n = 279) of the patients in the study, were identified over 65 years of age and according to their INR values significant difference between the groups were not found (p = 0.168). 58.4% of the patients were female, and between their INR values and gender significant differences were not detected (p = 0.400). Both grouping in INR, significant difference in bleeding between the groups (p = 0.049 / p = 0.028) were detected and in complete blood count parameters only significant difference in Hgb (p = 0.02) were found. INR values of patients were examined according to the seasons, any significant difference between seasons (p = 0.139) were not detected. Hospitalization clinics of the patients were intensified clinics that use of warfarin treatment and associated with possible side effects of the warfarin. As a result; high INR values, only affect Hgb in complete blood count parameters because of the increased bleeding. Key Words : INR, warfarin, bleeding, emergency department