Acil serviste çalışan sağlık personelinin çalışma koşullarına göre dikkat ve konsantrasyon düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of attention and concentration levels of medical personnels working in the emergency department in terms of working conditions
  1. Tez No: 390947
  2. Yazar: EROL TEKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DURUSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Acil serviste çalışan sağlık personelinin çalışma koşullarına göre dikkat ve konsantrasyon düzeylerinin değerlendirilmesi. Acil servisler yoğun çalışma temposu olan yerlerdir ve acil sağlık hizmetlerinde tıbbi hataların ortaya çıkmasında bireyin algılamasını bozan dikkatsizlik ve hafıza yanılgısı gibi faktörlerin önemli rol oynadığı kabul edilmektedir. Seçici dikkati ölçen ölçme araçlarından birisi 1962 yılında Almanya'da geliştirilen ve Brickenkamp (1981) tarafından bugünkü kullanımına uygun hale getirilen zamana bağlı olarak, seçici dikkati ölçen bir test olan d2 Dikkat Testi'dir. Bu çalışmada d2 dikkat testi parametrelerinin vardiya başında ve vardiya sonundaki değerleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Prospektif, tanımlayıcı nitelikteki bu çalışmaya acil serviste vardiya düzeninde çalışan personel dâhil edildi. Katılımcılara ait demografik veriler ve vardiya başlangıcı ile vardiya sonunda yapılan d2 testi puanları istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Assessment of Attention and Concentration Levels of Medical Personnels Working in the Emergency Department in Terms of Working Conditions Emergency services are places that have busy work tempo and it is accepted that factors such inattention and memory fallacy disordering perception of individual play an essential role in occurrence of malpractices in emergency health services. One of evaluation instruments that measure selective attention is d2 test of attention developed in 1962, Germany and updated by Brickenkamp (1981) that measures selective attention based on time. In this study, it was aimed that assessment of correlation of pre-shift and post-shift values of d2 test of attention parameters. Personnels working in shifts in emergency service were included to this prospective, descriptive study. Demographic data of participants and pre-shift, post-shift d2 test scores were compared statistically. In the beginning of the shift, TN score median value was 291 (196-308), at the end of the shift TN mean value was 254±31,5 and difference is statistically significant (p < 0,001). In the beginning of the shift, E score median value was 17 (6-115), at the end of the shift E mean value 58±29,8 and difference is statistically significant (p < 0,001). In the beginning of the shift, CP score median value 285 (184-294), at the end of the shift CP mean value 245±31 and difference is statistically significant (p < 0,001). In the beginning of the shift, TN-E score median value 276 (81-294), at the end of the shift TN-E mean value 196,2±59,7 and difference is statistically significant (p < 0,001). According to the study findings, significant difference among d2 test scores demonstrates that attention level of personnel working in emergency services decreases during shift. Significant difference between attention level of night and day shift could not be found. Key Words : d2 test, attention, shift work, turn of work