Obez, diyabetik ve sağlıklı bireylerin bağırsak mikrobiyotasının karşılaştırılması
Comparison of gut microbiota in obese, diabetic and healthy control induviduals
  1. Tez No: 390955
  2. Yazar: YALÇIN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞİNASİ EROL BOLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Obezite, insülin direnci ve tip 2 diyabetin sıklığı tüm dünyada artmaktadır. Son zamanlarda yapılan birçok deneysel çalışmada bu artıştan genetik ve çevresel faktörlere ilave olarak bağırsak mikrobiyotasındaki değişikliklerin de sorumlu olabileceği gösterilmiştir. İnsan mikrobiyotası 10-100 trilyon mikroorganizmadan oluşmaktadır. Bu sayı insan vücudundaki tüm hücre sayısının 10 katından fazladır. Her bireyde 160'tan fazla mikrobiyel sınıfın ve 1000-1150 arasında bakteri türünün olduğu tahmin edilmektedir. Bu çalışmada, kronik metabolik hastalık olan diyabet ve obezite ile bağırsak mikrobiyota içeriği arasındaki ilişkinin araştırılması ve daha iyi kavranması amaçlandı. Çalışmaya 18-65 yaş arasında, obezitesi olan 27 olgu, yeni tip 2 diyabet tanısı konulan 26 olgu ve 28 sağlıklı gönüllü alındı. Çalışma gruplarının gaita örneklerinde, gerçek zamanlı kantitatif PCR yöntemi ile Bacteroidetes, Firmicutes, Bifidobacteria (Actinobacteria filumundan) ve Clostridium Leptum (Firmicutes filumundan) düzeyleri saptandı. Bacteroidetes düzeyleri her 3 grupta da benzer oranlarda saptanırken, hem obezite grubunda hem de diyabet grubunda Bifidobacteria, Firmicutes ve Clostridium Leptum, kontrol grubuna göre, belirgin olarak daha düşük düzeylerde tespit edildi. Lojistik regresyon analizde obezite ve diyabet ile ilişkili parametrelerden VKİ ve HbA1c'nin Firmicutes düzeyleri için; bel çevresi ve HbA1c'nin Bifidobacteria düzeyleri için; kilo ve AKŞ'nin ise Clostridium Leptum düzeyleri için bağımsız birer risk faktörü olduğu saptandı. Bu sonuçlar, metabolik hastalık riski ve etyopatogenezisinin belirlenmesinde mikrobiyotanın önemli bir yeri olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The worldwide prevalence of obesity, insulin resistance and type 2 diabetes is a growing epidemic problem. Accumulating evidence indicates that, in addition to genetic susceptibility and environmental factors, changes in the gut microbial composition may be responsible for that increase. The human microbiota consist of as many as 10 to 100 trillion microorganisms. This represents at least 10 fold more cells than those in the human body. It is predicted that each individual harbors at least 160 such species from a total of 1000 to 1150 prevalent bacterial species. In the present study, we aimed to identify the relation between the gut microbiota composition and chronic metabolic conditions such as diabetes and obesity. 27 individuals with obesity, 26 patients with newly diagnosed diabetes and 28 healthy control subjects, between 18-65 years of age, were included in the study. Fecal samples of the participants were analyzed by quantitative real-time PCR for the presence of Bacteroidetes, Firmicutes, Bifidobacteria (Actinobacteria) and Clostridium Leptum (Firmicutes). Although, Bacteroidetes concentrations were similar between the three groups, fecal levels of Bifidobacteria, Firmicutes and Clostridium Leptum were significantly lower in patients with obesity and diabetes compared to healthy control individuals. Logistic regression analysis showed that metabolic parameters, including BMI and HbA1c, waist circumference and HbA1c, and finally weight and FBG were independent risk factors for reduced proportions of Firmicutes, Bifidobacteria and Clostridium Leptum, respectively. These results suggest that the gut microbiota may be used as a marker, helping to determine the risk and etiopathogenesis of aforementioned metabolic disorders.