Yoğun bakım Ünitesinde yaşlı hastalarda enfeksiyonlar ve ilişkili olduğu risk faktörlerinin belirlenmesi
Evaluation of risk factors and infections in the elderly followed in intensive care Units
- Tez No: 390956
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM ÜLÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamız hastanemiz yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) takip edilen yaşlı hastalarda (65 yaş ve üstü) tanımlanmış enfeksiyonlar ve ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla Anestezi, Dahiliye, Göğüs Hastalıkları, Nöroloji, Genel Cerrahi ve Beyin Cerrahisi YBÜ'lerinde 1 Eylül 2012 ile 30 Ağustos 2013 tarihleri arasında takip edilen 276 hasta retrospektif olarak irdelenerek çalışmaya alınmıştır. Toplum kökenli pnömonilerin (TKP) (%26,2) yaşlı hastalarda YBÜ'ye yatışta en sık tanı olduğu saptanmıştır. Kan dolaşım enfeksiyonu (KDE) (%45,9), pnömoni (29,5) ve üriner istem enfeksiyonları (ÜSE) (%17,2) yaşlı hastalarda YBÜ'de en sık hastane enfeksiyonları (HE) olarak saptanmıştır. HE'leri içerisinde %61,2 oranında gram negatif mikroorganizmalar, %23,3'nden gram pozitif ve %15,5'inden Candida türleri sorumlu etken olarak belirlenmiştir. HE gelişimi açısından hastanede yatış öyküsü, yatağa bağımlı olmak, total parenteral nütrisyon desteği almak ve santral venöz kateter kullanmak önemli risk faktörleri olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study is planned to determine the elderly patients (65 years and over) infection and associated risk factors in the intensive care units (ICU's) of our hospital. For this purpose, in the study, we examined retrospectively 276 patients who were followed up in Anesthesia, Internal Medicine, Pulmonary Diseases, Neurology, General Surgery and Neurosurgery ICU between 1 September 2012 and 30 August 2013. Community-acquired pneumonia (CAP) (26.2%) was found to be the most common diagnose in elderly patients on admission to the ICU. Bloodstream infection (45.9%), pneumonia (29.5) and urinary tract infection (17.2%) were the most common hospital-acquired infection (HAI) in elderly patients in the ICU. Gram-negative microorganisms (61.2%), gram-positive (23.3%) and Candida species (15.5%) were isolated as factors responsible for HAI.