Serum glukagon benzeri Peptid-1 (GLP-1) düzeyine kısa zincirli yağ asitlerinin etkisinin incelenmesi ve Tip 2 diyabet hastalığı ile ilişkilendirilmesi
Investigation of the effect of short chain fatty acids on level of serum glucagon like Peptide-1 (GLP-1) and association with Type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 941948
  2. Yazar: SÜREYYA DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kimya, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tip 2 diabetes mellitus (T2DM), genetik yatkınlığın yanı sıra sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yetersiz fiziksel aktivite gibi yaşam tarzı faktörlerinin etkisiyle gelişebilen kompleks bir metabolik hastalıktır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, bağırsak mikrobiyotasının T2DM gelişiminde önemli bir rol oynayabileceğini ortaya koymuştur. Bağırsak mikrobiyotası tarafından diyet liflerinin fermantasyonu sonucu üretilen kısa zincirli yağ asitleri (KZYA), metabolik sağlık üzerinde önemli işlevlere sahiptir. Glukagon benzeri peptid-1 (GLP-1) aracılığıyla KZYA'lar, glukoz ve lipid metabolizmasının düzenlenmesi, tokluk hissinin sağlanması ve vücut ağırlığının kontrolü gibi süreçlerde rol oynar. Bu nedenle, T2DM'nin etkilerinin ve ilişkilerinin daha derinlemesine anlaşılabilmesi için KZYA'ların biyolojik ve kimyasal etkileşimlerinin araştırılması önem taşımaktadır. Bu amaçla bu tez çalışmasında T2DM'li, prediyabetli, obez ve sağlıklı olmak üzere dört ayrı grupta yer alan bireylerde sırasıyla KZYA ve GLP-1 konsantrasyonlarının belirlenmesi ve daha sonra KZYA'lar, GLP-1, bazı glukoz ve lipid metabolizması belirteçleri arasındaki ilişkilerin ortaya koyularak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya her grupta 15 kişi olmak üzere toplam 60 gönüllü dahil edilmiştir. Bağırsak KZYA konsantrasyonları, yüksek performanslı sıvı kromotogagrafisi (HPLC-UV) yöntemi ile GLP-1 konsantrasyonları ise enzim bağlı immünosorbent yöntemi (ELİSA) kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmalarımız sonucunda T2DM, prediyabet ve obezite durumlarında; - Bağırsak KZYA konsantrasyonları ve komposizyonunun değiştiği, - Bağırsak KZYA'ları ve GLP-1 arasında belirgin bir ilişkinin olmadığı, - KZYA'lar ile glukoz ve lipit parametreleri arasında ilişki olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, KZYA'ların konak metabolik homeostasisi üzerinde etkisi olabileceğini ortaya koymaktadır. T2DM, prediyabet ve obezitenin gelişimi, önlenmesi ve tedavisinde; - Bağırsak KZYA seviyelerinin düzenlenmesi veya kontrol altına alınmasının önemli ve gerekli olabileceği, - Önleyici tıbbi beslenme ve tedavi önerileri ile T2DM komplikasyonları ve riskinin düşürülmesinin mümkün olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes mellitus (T2DM) is a complex metabolic disease that can develop due to lifestyle factors such as unhealthy eating habits and insufficient physical activity, as well as genetic predisposition. Recent studies have shown that the intestinal microbiota may play an important role in the development of T2DM. Short-chain fatty acids (SCFAs) are produced by the intestinal microbiota by fermentation of dietary fibers. Through glucagon-like peptide-1 (GLP-1), SCFAs undertake the task of contributing to general metabolic health, such as regulating glucose and lipid metabolism, satiety, and body weight. It is important to reveal the biological and chemical relationships of SCFAs for a profound understanding of T2DM disease. For this purpose, this thesis aimed to determine SCFAs and GLP-1 concentrations, respectively, in individuals in four different groups as T2DM, prediabetes, obese, and healthy, and then to reveal and evaluate the relationships between SCFAs, GLP-1, and some glucose and lipid metabolism markers. A total of 60 volunteers, 15 in each group, were included in the study. The concentrations of intestinal SCFAs were determined by the high-performance liquid chromatography (HPLC-UV) method, and the concentrations of GLP-1 were determined by using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. As a result of our work, in conditions of T2DM, prediabetes, and obesity; - The concentrations and composition of intestinal SCFAs were altered, - There is no apparent relationship between the intestinal SCFA and GLP-1, - It has been observed that there is a relationship between glucose and lipid parameters. The results obtained reveal that SCFAs may have an effect on host metabolic homeostasis. In the development, prevention, and treatment of T2DM, prediabetes, and obesity; - It may be important and necessary to regulate or control the level of intestinal SCFAs, - It is thought that it is possible to reduce T2DM complications and risks with preventive medical nutrition and treatment recommendations.