Kuru tip(nonneovasküler) yaşa bağlı makula dejenerasyonu hastalarında otofloresans görüntüleme yöntemleri ile lezyon karakteristiğinin ve progresyonunun izlenmesi
Analysing the characteristics and the progression of macular lesions with autofluorescence imaging modes in dry age-related macular degeneration
- Tez No: 390965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızda; kuru tip yaşa bağlı makula dejenerasyonu hastalarımızda görme keskinliği ve makula lezyonlarının takibinde; lezyon karakteristiklerini ortaya koyma, lezyon progresyon hızı ve lezyonların belirlenmesinde konvansiyonel otofloresans (FAF) görüntüleme ile kızılötesi otofloresans (K-AF) görüntülemenin duyarlılığının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışmaya katılanlar 2008-2013 yılları arasında ?Orta ve ileri evre Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu? tanısı ile retina birimimizde en az altı ay süre ile takipli hastalardı. Takipleri esnasında en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EDGK), fundus otofloresans (FAF) görüntüleme, kızılötesi otofloresans (K-AF) görüntüleme yapılan ve ölçüme uygun olan 33 hastanın 46 gözü (N=46) çalışmaya dahil edildi. Görme keskinlikleri, FAF ve K-AF ile elde edilen fundus görüntüleri üzerinde yapılan ölçümlerle elde edilen lezyon alan ölçümleri ve lezyonların görünüm karakteristikleri not edilerek kendi içlerinde ve birbirleri ile karşılaştırıldı. Çalışma gurubumuzda arka kutup lezyonları ilerleme hızı FAF lezyon alanı ölçümlerinde ortalama 0,85±0,93mm2/yıl, K-AF lezyon alanı ölçümlerinde ortalama 0,93±1,01mm2/yıl idi.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to compare the sensitivity of conventional fundus autofluorescence(FAF) and near-infrared autofluorescence(NIA) about efficent patient following, determining the progression rates and exhibiting the appereance characteristics of macular lesions in dry age-related macular degeneration(AMD). The study was designed retrospectively among the patients who diagnosed with intermediate and advanced stage dry Age-related macular degeneration and followed up at our retinal department at least 6 months between the years 2008 and 2013. During follow-up, best corrected visual acuity (BCVA) , fundus autofluorescence(FAF), near-infrared autofluorescence (NIA) images were obtained-recorded in 46 eyes of 33 patients. Visual acuity, lesion area measurements made on the images obtained by FAF and NIA images and appearance characteristics of the lesions was noted and compared with each other. In our study group, lesion progression rate was 0,85±0,93mm2/y with FAF measurements and 0,93±1,01mm2/y with NIA.