On iki - on iki hafta altı gün gebelik haftaları arasında maternal serum fms-like tyrosine kinase konsantrasyonu ve eş zamanlı yapılan ultrasonografik bilateral uterin arter doppler bulgularının preeklampsi ve fetal gelişim geriliğini tahmin etmedeki önemi
- Tez No: 390964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUHÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
On iki - On iki hafta altı gün gebelik haftalarında ikili tarama testi esnasında ultrasografik uterin arter Doppler bulguları ve maternal fms-like tyrosine kinase (sFlt-1) serum konsantrasyonlarının izlemlerinde fetal gelişim geriliği ve preeklampsi geliştiren gebeleri tahmin etmede bir etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Çalışma prospektif olarak elde edilen verilere dayanılarak yapılan retrospektif vaka-kontrol çalışması olarak kurgulandı. Kliniğimizde izlemleri yapılan gebelerin 12+0 - 12+6 hafta taraması esnasında kan örnekleri alındı ve Ut A Doppler incelemesi yapıldı. Haziran 2012 - Nisan 2013 tarihleri arasında doğum yapan 33 sağlıklı gebe, 6 Preeklampsi ve 5 IUGG olgusu çalışmaya dahil edildi. Ortalama Ut A PI preeklampsi geliştiren olgularda kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak yüksek saptandı (2,31±0,26 ve 1,4±0,42, p=0,01). PAPP-A MoM düzeyleri preeklapmsi geliştiren olgularda kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak düşük saptandı (0,73±0,27 ve 1,19±0,53, p=0,05 ). sFlt-1 düzeyleri ile preeklampsi geliştiren olgular arasında kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı birliktelik saptandı(6279,02±398,45 pg/ml ve 5255,51±939,95 pg/ml, p=0,003). Ut A PI, PAPP-A MoM ve sFlt-1?in preeklampsi öngörüsündeki etkinliği açısından eğri altında kalan alan (AUC) sırasıyla 0,949, 0,770 ve 0,884 (p=0,00001, p=0,002 ve p=0,00001), IUGG öngörüsündeki eğri altında kalan alan (AUC) sırasıyla 0,645, 0,709 ve 0,612 (p=0,31, p=0,05 ve p=0,44) olarak belirlendi. Preeklampsi ve IUGG öngörüsünde birinci trimester beliteçleri olarak Ut A Doppler inceleme ve PAPP-A MoM kullanılabilir. sFlt-1 gibi biobelirteçler için birinci trimester geniş serili prospektif çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşümekteyiz. Anahtar Kelimeler : Doppler, preeklampsi, tirozin kinaz, ultrasonografi
Özet (Çeviri)
Thorough examination of 12+0 and 12+6 pregnancy weeks scanning tests via ultrasographic uterine arter Doppler findings and maternal fms-like thyrosine kinase (sFlt-1) serum concentrations are used to measure their effects on forecasting fetal growth restriction and preeclampsia developing pregnancies. This study uses data derived from prospective clinical trial results, in order to construct a retrospective case-control study. Blood samples have been taken from patients visiting our clinic who were between 12+0 and 12+6 of pregnancy, and Ut A Doppler examinations have been conducted. 33 patients with normal pregnancies, 6 Preeclampsia pregnancies and 5 fetal growth restriction pregnancies have been included in this study. Average Ut A PI in preeclampsia cases have been higher versus the control group (2,31±0,26 ve 1,4±0,42, p=0,01). PAPP-A MoM levels have been understandably lower in preeclampsia cases versus the control group (0,73±0,27 ve 1,19±0,53, p=0,05). Logical statistical relationship of sFlt-1 levels have been found in preeclampsia cases versus the control group (6279,02±398,45 pg/ml ve 5255,51±939,95 pg/ml, p=0,003 respectively). In terms of measuring the efficiency of preeclampsia forecasts, Ut A PI, PAPP-A MoM and SFlt-1 lie in the area under the curve (AUC) at 0,949, 0,770 ve 0,884 (p=0,00001, p=0,002 ve p=0,00001), while fetal growth restriction forecast is lying under the curve at 0,645, 0,709 ve 0,612 (p=0,31, p=0,05 ve p=0,44). Ut A Doppler examination and PAPP-A MoM can be used as first trimester preeclampsia and IUGG forecast identifiers. We think that there is need for prospective studies with a larger serie of Bio-identifiers such as sFlt-1 in the first trimester. Key Words : Doppler, preeclampsia, tyrosine kinase, ultrasonography