Akut böbrek koliği nedeniyle başvuran üreter taşlı hastalarda acil üreterorenoskopi'nin etkinliğinin, elektif üreterorenoskopi sonuçları ile karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness and financial aspects of emergency ureterorenoscopy (urs) and elective urs for patients with symptomatic ureteral calculi
- Tez No: 390971
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMUÇİN ŞENKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Akut böbrek koliği nedeniyle başvuran üreter taşlı hastalarda acil Üreterorenoskopi'nin etkinliğinin elektif Üreterorenoskopi (URS) sonuçları ile karşılaştırılması Üreter taşı nedeniyle akut kolik ağrı gelişen hastalarda inflamasyon ve ödem gelişmeden yapılacak müdahalelerin daha başarılı ve düşük maliyetli olacağına dair literatürde yeni bir eğilim başlamıştır. Kliniğimiz de bu eğilime uygun olarak üreter taşlarına erken müdahaleyi rutin hale getirebilmek için kanıtlar elde edebilmek üzere akut böbrek koliği nedeniyle başvuran üreter taşlı hastalarda acil URS'nin yerini araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla üreter taşının neden olduğu akut kolik ağrı ile başvuran hastalarda acil URS'nin, elektif URS ile tedavi etkinliği, komplikasyonları ve mali profilini karşılaştırmayı amaçlayan bir çalışma planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparison of the effectiveness and financial aspects of emergency Ureterorenoscopy (URS) and elective URS for patients with symptomatic ureteral calculi. A new trend in the literature have started. In patients with acute colic pain due to ureteral calculi, interventions made before inflammation and edema development, will be more successful and cost-effective. In accordance with this trend in, our clinic aimed to investigate the whereabouts of early intervention URS for ureteral stones. In order to make a routine procedure, our group tried to obtain evidence of emergent URS intervention for patients with symptomatic ureteral calculi. For this purpose, a properly controlled study aiming to compare the financial profile, treatment efficacy and complications of the emergency URS versus elective URS in patients with symptomatic ureteral calculi is planned.