Mikroişlemcili optik asansör denetim dizgesi
  1. Tez No: 3910
  2. Yazar: NECATİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN İŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bir asansör tesisinden beklenen verimi almak için, kul lanılan kontrol dizgesinin sağlıklı çalışması ve. optimum şe kilde hazırlanması gerekir. Elektromekanik dizgeler titreşim, sürtünme ve tozlanmaya karşı hassas olduklarından, kullanım esnasında sık sık bakım yapılmasını gerektirir. Teorik olarak sonsuz ömürlü olan elektronik elemanlarla böyle bir işlevi görecek kontrol ünitesi hazırlanmıştır. Yoğun trafik olan binalarda elektromekanik dizgelerde çok sayıda elemanlara ihtiyaç duyulmasına karşılık, elektro nik dizgelerde, bu iş programlama ile yapılmaktadır. Bu amaç la, proje Z80 mikroişlemcisi ve çevre elemanları ile hazırlan mıştır. Yine kat seviyeleri (kabin tabanı ile durulan kat tabanı arasındaki mesa£e)'nin ayarlanması elektromekanik dizgelerde zor olmasına rağmen,- elektronik dizgede kullanılan optik de netimle bu sorun ortadan kaldırılmıştır. Kabin üstüne konulan ikinci bir kontrol ünitesi yardımı ile, kabin ve motor yanında bulunan esas kontrol ünitesi ara sındaki kablo bağlantısı minimum sayıya indirilmiştir. -i-
Özet (Çeviri)
SUMMARY The reliability and efficiency of lift installations depends on, the effects of the environment on system elements, life-tijne of system components, and the optimum design of its control system. Electromechanical systems are very sensitive to vibration, friction and dust, and therefore they require servicing and maintenance more often than their electronic counterparts. Also, theoretically electronic devices have infinite life-times. The premises with heavy lift traffic which use a purely electromechanical lift system require a large number of electromechanical control elements. In contrast, in electronic lift operation the function of electromechanical control elements is done by a programme. This makes the lift operation more versatile since the programme is readily accessible and easily changeble. In this project a programmable lift control system based on Z80 microprocessor with peripherals have been used. Another shortcoming of electromechanical devices is the difficulty in attaining the required accuracy for leveling (the distance between the cabinet bottom and that of the floor). This is overcome by optical control, in the circuit developed. Another aspect of the design is the reduction of cable connection, between the cabinet and the main control unit located adjacent to the motor, by the use of an auxiliary control unit which is located on top of the cabinet. -ii-