Ailesel akdeniz ateşi (FMF) hastalarında sağ ve sol ventrikül fonksiyonlarının benek izleme (speckle tracking) ile ve pulmoner ve triküspit kapak akımlarının ekokardiyografik olarak hesaplanması
Calculating right and left ventricular functions in familial mediterranean fever (FMF)patients with speckle tracking method and calculating pulmonary and tricuspid flow by echocardiographic method
- Tez No: 391006
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YOKUŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Kardiyoloji, Romatoloji, Gastroenterology, Cardiology, Rheumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA) hastalarında diğer inflamatuar hastalıklarda olduğu gibi uzun dönem sonunda kalp tutulumu görülebilir. Bu nedenle sol ve sağ ventrikül fonksiyonlarının ekokardiyografi yöntemi ile değerlendirilmesi bize AAA'nin kardiyak etkileri hakkında prognostik risk belirlemede ek bilgi sağlayabilir. Çalışmamızın amacı, 2-boyutlu benek izleme ekokardiyografi (2-BBİE) kullanarak, sol ve sağ ventrikül hacim ve fonksiyonlarını, 2-boyutlu (2D) ekokardiyografi ile de pulmoner ve triküspit kapak akımlarını değerlendirmektir. Hepsi erkek (yaş 24,2±2,3) olmak üzere 50 AAA hastası ile 50 kontrol grubu (yaş: 23,1±2,4) değerlendirilmeye alındı.
Özet (Çeviri)
Patients with other inflammatory diseases such as Familial Mediterranean Fever is at the end of the period, we can see the long-term involvement of the heart. Therefore, assessment of left and right ventricular cardiac echocardiography forward method with the us FMF may provide additional information in determining the effects of prognostic risk. The aim of this study, 2-dimensional speckle tracking echocardiography (2BBİE) using the left and right ventricular volume and function, 2D echocardiography to evaluate the pulmonary and tricuspid valve regurgitation with currents. They are all male (age 24.2 ± 2.3) 50 50, Familial Mediterranean Fever patients with control group (aged 23.1 ± 2.4) were considered.