Ailevi Akdeniz ateşi hastalarında renal hemodinamik değişikliklerin renkli Doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of in renal hemodynamics changes in familial Mediterranean fever with color doppler sonography
- Tez No: 386683
- Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ EĞİLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA) tekrarlayan ataklarla seyreden, ateş ve seröz zarların tutulumu ile karakterize, otozomal resesif geçiş gösteren kalıtsal bir hastalıktır. AAA hastalığının prognozu en çok etkileyen komplikasyonu amiloidoz gelişimidir ve en sık renal tutulum görülür. Bu çalışmada, AAA tanısı almış ve kolşisin kullanan erişkin hastalarda amiloidoz gelişme riskinini saptanması açısından, renal vasküler yapılardaki hemodinamik değişikliklerin renkli Doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi amaçlandı. MATERYEL-METOD: Çalışmaya kolsişin tedavisi altında takiplerini düzenli yaptıran atak dışı dönemde bulunan 79 hasta ile 51 sağlıklı kişi dâhil edildi. Dosya ve arşiv kayıtları incelenerek hasta ve kontrol grubunun klinik özellikleri, laboratuar bilgileri ve doppler ultrasonografideki renal hemodinamik özellikleri kayıt altına alındı. Hastalar normoalbuminürik ve mikroalbuminürik olarak iki gruba ayrıldı. BULGULAR: Gruplar arası yaş ve cinsiyet dağılımı açısından istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Normoalbuminürik hasta grubu ile kontrol grubunun her iki böbrek interlober arterlere ait rezistif indeks değerlerleri karşılaştırldığında, normoalbuminürik hastalarda istatiksel olarak anlamlı yükseklik saptanırken mikroalbuminüri değerlerinde anlamlı farklılık saptanmadı.(p=0,001,p=0,743) Mikroalbuminürik hasta grubu ile normoalbuminürik hasta grubunun ortalama sağ ve sol böbrek rezistif indeksi ve mikroalbuminüri değerleri karşılaştırıldığında, mikroalbuminürik hasta grubunda istatiksel olarak anlamlı yükseklik saptandı(p=0,001) SONUÇ: Sonuç olarak rezistif indeksi, erken renal hasarın bir belirteci olabileceği gibi renal hasarın ilerleyişininde göstergesi olarak kullanılabilir. Ancak çok merkezli, geniş serili, birden fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Familial Mediterranean Fever (FMF) on going with recurrent attacks, characterized by fever and involvement of serous membranes, is an autosomal recessive inherited disease. The major complication of prognosis of FMF is development of amyloidosis and most often renal involvement is seen.The aim of this study is evaluating renovasculer hemodynamic changes in adult patient with FMF that using colchisine for determining risk of amyloidosis by using Doppler sonography MATERIAL - METHOD: 79 patients followed-up regularly under colsihine treatment who are not in period of attack and 51 healthy person were included in the study. By examining file and archive records clinical characteristics, laboratory data and renal hemodynamic characteristics under doppler ultrasonography of patients and control group were recorded . The patients were divided into two groups as normoalbuminuric and microalbuminüric. RESULTS: No statistically significant differences were detected between the age and gender distribution of groups.When renal resistive index of interlobar arteries of two kidneys of normoalbuminuric patient group and the control group, in normoalbuminuric patients statistically significant elevation was detected whereas no significant differences were detected in microalbuminuria values((p=0,001,p=0,743). When average resistivity index of right and left kidneys and microalbuminaria values of normoalbuminuric patient group and microalbuminuric patient group are compared, statistically significant elevation was observed in microalbuminuric patient group(p=0,001). CONCLUSION: As a result, the resistivi index, may be a marker of early renal damage, such as may be used as an indicator of progress of renal damage. However, more than one study which are multicenter, large series are needed .