Kısmi ön çapraz bağ onarımı sonrası hastalarda geç dönem nöromüsküler ve fonksiyonel kapasitelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of late neuromuscular and functional capacity of the patients after partial anterior cruciate ligament repair
  1. Tez No: 391022
  2. Yazar: AHMET MUSTAFA ADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Orthopedics and Traumatology, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kısmi Ön Çapraz Bağ (KÖÇB) yaralanmaları tüm ÖÇB yaralanmalarının 1/3?ünü oluşturmaktadır. Diz instabilitesini gidermek için yapılan geleneksel ÖÇB onarımında kopmayan ligament artığı çıkarılmaktadır. Kopmayan ÖÇB artığının korunmasının mekanik instabilite ve propriosepsiyona olumlu katkıda bulunduğu yapılan araştırmalarla gösterilmiştir. Bu çalışmamızda KÖÇB yaralanması sonrası, kalan kısmın korunarak yapılan ÖÇB onarımının etkinliğini; diz eklemi izokinetik kas kuvveti ve dayanıklılığı, denge, propriosepsiyon ve fonksiyonel değerlerini sağlam diz ile karşılaştırarak araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza Gülhane Askeri Tıp Fakültesi (GATF) Ortopedi ve Travmatoloji servisinde Ocak 2010 ile Ocak 2012 tarihleri arasında aynı cerrah tarafından, otolog hamstring tendon grefti kullanılarak, artroskopik KÖÇB onarımı yapılmış yaş ortalaması 32,92 ± 7,11 olan ve ev egzersiz programı uygulanan 13 erkek hasta dahil edildi. Hastaların sağlam ve onarım yapılan dizleri izokinetik kas kuvveti, tek bacak denge testi, propriosepsiyon ve Cincinnati skorlaması kullanılarak değerlendirme yapıldı. Onarım yapılan diz ile sağlam diz karşılaştırılması sonucunda; izokinetik kas kuvveti ve dayanıklılığı değerlendirilmesinde, diz ekstansörleri arasında ve cincinnati skorlarında istatistiksel olarak anlamlı bulmamıza rağmen (p?0.05), fleksör kas kuvveti, fleksiyon/ekstansiyon oranı, tek bacak denge testi sonucu ve eklem pozisyon hissi değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlılık bulunamadı (p>0.05). Çalışmanın sonucunda KÖÇB yaralanmalarının onarımında ÖÇB artığının korunmasının, dizin mekanik insitabilitesine ve propriosepsiyonuna olumlu katkıda bulunduğunu değerlendirdik. Kas kuvvetindeki ve fonksiyonel değerlerdeki eksikliğin ise ev egzersiz programının yetersiz uygulanmasına bağlı olabileceği değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Partial Anterior Cruciate Ligament (ACL) injuries are one-third of all anterior cruciate ligament injuries. Anterior cruciate ligament remnant is removed with conventional anterior cruciate ligament repair which is made to improve knee instability. The protection of anterior cruciate ligament remnant is shown for better mechanical instability. In this study, we aimed to search the efficiency of anterior cruciate ligament repair by protecting remnant after partial anterior cruciate ligament injury; knee isokinetic muscle strength and endurance, balance, proprioception and functional capacity compared to healty knees. 13-male patient whom average age 32,92±7,11 and to whom applied home exercise program and made arthroscopic partial anterior cruciate ligament repair by using autologous hamstring tendon greft by same surgeon in Gulhane Military Medical Academy (GMMA) Orthopedics and Travmatology Department between January 2010 and January 2012 were included in our study. The healty and repaired knees of the patients were evaluated by using isokinetic muscle strength, single leg balance test, proprioception test and Cincinnati Scores. Although we found statistically significance between knee extensors strength and Cincinnati scores, but not flexor muscle strength, flexion/extension ratio, single leg balance test result and joint position sense (p>0.05) by evaluating isokinetic muscle strength after comparing healty and repaired knees. As a result of our study, we evaluated that prevention of ACL remnant in repair of ACL is beneficial for the mechanical instability; and proprioception of knee. It was evaluated that the inadequate isokinetic muscle strength and endurance, functional values may be due to deficiency in the implementation of home exercise program by patients.