Ratlarda deneysel major karaciğer rezeksiyonunda karaciğer fonksiyon ve histomorfolojisini korumada uygulanacak optimal uzak iskemik önkoşullama sürelerinin belirlenmesi
Determination of the optimal time for remote ischeamic preconditioning to protect liver function and histomorphology in experimental major liver resection
- Tez No: 391021
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ŞİMŞEK, DOÇ. DR. MEHMET FATİH CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmamızın amacı, deneysel major karaciğer rezeksiyonunda, iskemi reperfüzyon hasarı sonrası karaciğer fonksiyon ve histomorfolojisinde en iyi korumayı sağlayan ideal uzak iskemik önkoşullama süresini belirlemekti. Çalışmada 72 adet Wistar-Albino türü erkek rat kullanıldı. Ratlar 9?ar rattan oluşan 8 gruba ayrıldı. Rezeksiyon ve kontrol grubu dışındaki gruplara farklı sürelerde femoral arter klemplenmesi suretiyle alt ekstremite iskemi/reperfüzyonları uygulanarak uzak iskemik önkoşullama yapıldı. Karaciğer iskemisi uygulanan gruplarda hepatoduodenal ligaman diseke edildi. Pringle manevrası yapılarak 30 dakika total klempaj uygulandı. Klempaj sırasında sol lateral lob ve sol median lob (yaklaşık %40 karaciğer dokusu) rezeke edildi. Reperfüzyonun 3. saatinde kan ve doku örnekleri alındı. Hastanemiz Biyokimya Kliniğinde kan örneklerinden TNF? eliza, IL6 eliza, ALT, AST, LDH, Total bilirubin, ALP, GGT seviyeleri ölçüldü. Doku örnekleri TUNEL yöntemi ile apopitotik hücre sayımı ve H&E boyama ile genel karaciğer hasar skoru açısından Etimesgut Asker Hastanesi Patoloji Kliniği?nde incelemeye tabi tutuldu. Önkoşullama gruplarının sonuçları rezeksiyon ve kontrol grubu ile istatistiksel anlamlı fark açısından karşılaştırıldı. Çalışmamızda kontrol ve önkoşullama grupları arasında, TNF? seviyeleri dışında biyokimyasal ve histomorfolojik parametreler açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. İskemi reperfüzyon hasarına karşı karaciğeri korumada uygulanacak spesifik bir uzak iskemik önkoşullama süresi belirlenemedi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine the ideal time for remote ischeamic preconditioning that would protect liver function and histhomorphology the best after liver ischeamia reperfusion injury in experimental major liver resection. In this study, we used 72 Wistar-Albino type male rats. Rats were divided into 8 groups of 9 rats in each. Different time lengths of remote ischeamic preconditioning were applied through hindlimb ischeamia and reperfusion episods by femoral arter clemping, except the resection and control groups. Hepatoduodenal ligament dissection was performed in hepatic ischeamia groups. A total clemping with Pringle maneuver was applied for 30 minutes. During this clemping the left lateral lobe and left median lobe (%40 of liver) were taken out. At the end of a three-hour reperfusion period, blood and tissue samples were collected. TNF? elisa, IL6 elisa, ALT, AST, LDH, Total Bilirubin, ALP and GGT levels were measured from the blood samples in Biochemistry Department of our Institute. Tissue samples were analysed for apopitotic index with TUNEL assay and liver injury score with H&E staining in the Department of Pathology at Etimesgut Military Hospital. Results of preconditioning groups were compared with each of resection and control groups. We did not find any statistically significant differences between control and preconditioning groups in terms of biochemical and histhomorphological parameters, except for TNF? levels. We couldn?t differentiate any specific length of time for remote ischeamic preconditioning by which to protect against liver ischeamia reperfusion injury.