Acil serviste sistemik inflamatuar yanıtlı (siys) olgularda erken sıvı ve antibiyotik tedavisinin mortalite ve morbidite üzerine etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective assessment of early fluid therapy and early antibiotic therapies? effect on the mortality and the morbidity cases of systemic inflamatuar response syndrome(sirs) in emergency medicine
- Tez No: 391027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
SİYS, sepsis, şiddetli sepsis, septik şok ilerleyici bir sürecin parçaları olup tedavi geciktikçe süreç hızla ilerlemekte ve mortalite oranları da katlanarak artmaktadır. Biz bu çalışmada SİYS kriterlerini sağlayan hastalarda erken antibiyotik uygulaması ve erken sıvı resüsitasyonu uygulamasının mortaliteyi ve hastanede yatış süresini nasıl etkilediğini retrospektif olarak araştırmayı amaçladık. SİYS kriterlerine uyan hastaların yaş, cinsiyet, vücut ısısı, kalp hızı, solunum hızı, PaCO2, beyaz küre sayısı, sistolik kan basıncı, tanı, tanıdan ne kadar sonra antibiyotik uygulandığı, hangi antibiyotiğin hangi dozda uygulandığı, tanıdan ne kadar sonra sıvı replasmanı uygulandığı, hangi sıvıdan ne kadar verildiği, mortalite gelişip gelişmediği gelişti ise kaçıncı günde geliştiği ve hastanede yatış süresi verileri toplandı. Bu veriler, Mann Whitney U testi, Ki kare veya Fisher?s Exact testi ya da Logistic-Lineer Regression Analizleri kullanılarak istatistiksel olaraka analiz edildi. SİYS kriterlerine uyan hastalarda erken sıvı tedavisinin mortalite üzerine etkisi ne erişkin (p=0,148) ne de geratrik (p=0,095) hastalarda anlamlı değilken, erken sıvı tedavisinin hastanede kalış süresi üzerine etkisi (p=0,181) de istatistiksel olarak anlamlı değildi. SİYS? li hastalara ilk bir saatte antibiyotik verilmesinin mortalite üzerine etkisinin ne erişkin (p = 1,0) ne de geriatrik hastalarda (p = 1,0) istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edildi. SİYS? li hastalara ilk bir saatte antibiyotik verilmesinin hastanede kalış süresine etkisi de anlamlı değildi (p= 0,505). Sonuç olarak, SİYS? li olgularda erken antibiyotik ve sıvı tedavisinin mortalite ve morbidite üzerinde olumlu etkileri olduğuna dair bir kanıt gözlenmemiştir. Sepsisli olgularda özellikle geriatrik yaş grubunda olmak üzere erken sıvı tedavisinin sağkalım üzerine anlamlı katkıları olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
SIRS, sepsis, severe sepsis, septic shock are the parts of a progressive process. As the treatment delays, the process progresses rapidly and mortality rates increasaes as well. We aimed to do retrospective research on early fluid therapy and early antibiotic therapies? effect on the mortality and the morbidity cases with SIRS in this study. Age, gender, body temperature, pulse, breath rate, PaCO2, WBC, systolic blood pressure, diagnosis, applying time of antibiotic after disagnosis, kind of the antibiotics and dosage, applying time of fluid therapy after diagnosis, kind of the fluid and amount, mortality time and staying time at hospital data are collected in the patient with SIRS. These data are analyzed statistical with Mann Whitney U test, Ki square- Fisher?s Exact test, Logistic-Lineer Regression Analyses. Early fluid therapy?s effect on the mortality was not statistical significant for neither adult (p=0,148) nor geriatric (p=0,095) cases with SIRS. Also early fluid therapy?s effect on the morbidity was not statistical significant (p=0,181). Giving the antibiotics within the first hour?s effect on the mortality was not statistical significant for neither adult (p = 1,0) nor geriatric (p = 1,0) cases with SIRS. Giving the antibiotics within the first hour?s effect on the morbidity was not statistical significant (p=0,505) as well. Any positive evidence was not observed for early fluid therapy and early antibiotic therapies? effect on the mortality and the morbidity cases with SIRS. We observed that early fluid therapy has positive effects on mortality with cases of SIRS, especially for geriatric group.