Hemorajik şok modelinde terlipressin ve efedrin etkinliklerinin analizi
Effectivity analysis of terlipressin and ephedrine in hemorrhagic shock model
- Tez No: 391026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DURUSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada karaciğer yaralanmasına bağlı deneysel hemorajik şok modelinde standart ringer laktat infüzyonu ile birlikte terlipressin ve efedrinin sağ kalım ve temel hemodinamik parametreler üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Terlipressin, efedrin, ringer laktat ve kontrol grubu olacak şekilde 4 grupta toplam 36 rat ile çalışmayı planladık. Batın orta hatta abdominal insizyon sonrası karaciğerin median ve sol lateral loblarının yaklaşık %65`i çıkarılarak hemorajik şok modeli oluşturuldu. Gruplar 90 dakika boyunca ortalama arter basıncı, nabız, sağkalım ve arteryel kan gazı değerleri açısından gözlendi. 90 dk sonunda sağkalım oranı, terlipressin grubunda 3/9 (%33), efedrin grubunda 1/9 (%11) diğer gruplarda 0 idi. Terlipressin ve efedrin grupları arasında sağkalım açısından istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi. Yalnız terlipressin ve efedrin, ringer lakat ile kontrol grubuna sağkalım açısından üstün bulundu. Doku perfüzyonu düşünülerek karşılaştırıldığında ise, terlipressin tedavisindeki grubun OAB?nın 40 mmHg?nin üzerinde, efedrin grubunun ise altında olduğu görüldü. Çalışmamızın sonuçlarına göre, hemorajik şok tedavisinde terlipressin ve efedrin alternatif bir ilaç olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to assess terlipressin and ephedrine's effects, with routine Ringer's lactate infusion, on survival and basic hemodynamic parameters in an experimental hemorrhagic shock model due to liver injury. We designed the study with a total of 36 rats which divided in 4 groups as Terlipressin, ephedrine, ringer's lactate, and the control groups. Hemorrhagic shock model was created by subtracting about 65% of the median and left lateral lobes of the liver after an incision to the midline of the abdomen. Groups were monitored for mean arterial pressure, heart rate, Survival and arterial blood gas values for 90 minutes. At the end of 90 min, survival rate in terlipressin group was 3/9 (33%) and it was 1/9 (11%) in ephedrine group. In the other groups it was 0. In terms of survival statistically significant difference is not calculated between the Terlipressin and Ephedrine groups. But terlipressin and ephedrine, found to be superior to Ringer Lactate and control groups in terms of survival. Considering tissue perfusion, the MAP of terlipressin group is higher than 40 mmHg but MAP is found to be under 40 mmHg in the ephedrine group. According to the results of this study, terlipressin and ephedrine may be an alternative drug in hemorrhagic shock treatment.