Nazal valf yetmezliğinde kullanılan cerrahi tedavilerin etkinliğinin subjektif ve objektif yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation the effectiveness of the nasal valve surgery through subjective and objective measures
- Tez No: 391040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TİMUR AKÇAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı burun tıkanıklığı nedeniyle valf cerrahisi yapılan hastaların ameliyat öncesi ve sonrası takiplerinde, burun tıkanıklığında kullanılan objektif (rinomanometri) ve subjektif (VAS, NOSE ve GBİ ölçekleri) testlerin etkinliğinin ve bu testler arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmamıza burun tıkanıklığı ve burundan nefes alamama yakınmaları ile başvuran, yapılan fizik muayene ve rinomanometrik değerlendirmelerinde 8?inde dinamik, 4'ünde statik nazal valf darlığı saptanarak nazal valf cerrahisi yapılması planlanan 12 olgu katılmıştır. 4 olguya alar batten, 3 olguya butterfly, 1 olguya upper lateral splay, 2 olguya butterfly ve alar batten, 1 olguya alar batten ve alar spreader ve 1 olguya da alar ve dorsal spreader greft uygulanmıştır. Olguların 5'ine septoplasti, 2'ine türbinoplasti eş zamanlı olarak yapılmıştır. Olguların subjektif burun tıkanıklığı VAS ve burun tıkanıklık semptomları NOSE yaşam kalitesi anketi ile değerlendirilmiştir. Burun tıkanıklıklarını objektif olarak değerlendirebilmek için olgulara ameliyat öncesi ve sonrası aktif anterior rinomanometri yapılmıştır. Ameliyat sonrası hastaların ameliyattan gördükleri faydayı ölçebilmek için Glasgow yaşam kalitesi değerlendirme anketi kullanılmıştır. Valf cerrahisi yapılmış olan hastaların %90?ında rinomanometrik verilere göre düzelme meydana gelmiştir. NOSE ölçeği ile değerlendirilme sonucunda olguların hepsinde (%100), VAS ölçeği ile değerlendirilme sonucunda ise olguların %92sinde subjektif şikayetlerde düzelme saptanmıştır. VAS, NOSE ve rinomanometrik verilerin ameliyat sonrası ortalamaları öncesine göre istatiksel anlamlı olarak artmıştır. Glasgow yaşam kalitesi değerlendirme anket sonuçlarına göre olguların %83?ü ameliyattan fayda gördüklerini belirtmişlerdir. Burun tıkanıklığını değerlendiren objektif ve subjektif testler arasında takip süresince zamanla artan bir ilişki olduğu ve bu ilişkinin özellikle NOSE ile rinomanometri arasında görüldüğü bulunmuştur. VAS skalasının nazal pasajlar ayrı ayrı değerlendirildiğinde etkinliğinin ve diğer testler ile uyumunun arttığı görülmüştür. Burun tıkanıklığının ve valf cerrahileri sonrası ameliyat başarısının değerlendirilmesinde rinomanometri, VAS, NOSE ve Glasgow yaşam kalitesini değerlendirme anketleri eş zamanlı, her nazal pasaj (sağ-sol) için ayrı ve olgular yeteri kadar aydınlatılarak uygulandıklarında efektif olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the efficacy of the objective (rhinomanometry) and subjective (VAS, NOSE and GBİ) measures and the relationships of these measures with each other in the follow-up of patients who underwent nasal valve surgery due to stuffiness. Twelve patients who were planned for nasal valve surgery due to nasal valve insufficiency according to physical examination and rhinomanometric evaluation were included in the study. While eight of those had dynamic nasal valve collapse, remaining four had static insufficiency. Of those, 4 subjects were performed alar batten graft, 3 subjects were performed butterfly graft, 1 subject was performed upper lateral splay graft, 2 subjects were performed butterfly with alar batten graft, 1 subject was performed alar batten with alar spreader graft and 1 subject were performed alar spreader with dorsal spreader graft. Aditionally, septoplasty in 5 patients and turbinoplasty in 2 patients were undergone concurently. Subjective evaluation of the nasal obstruction was measured through VAS and symptoms related to nasal obstruction were measured through NOSE quality of life questionnaire. Ninety percent of the subjects had improvement in nasal airway according to rhinomanometric evaluation. All of the subjects (100 percent) through NOSE scale and 92 percent subjects through VAS scale were revealed relief in their subjective symptoms. Postoperative means of VAS, NOSE and rhinomanometric values increased significantly compared to their preoperative means of value. According to the results of Glasgow quality of life questionnaire 83 percent subject stated that they had benefit from the surgery. There were correlations between objective and subjective measures used for the evaluation of nasal patency in the post-operative follow-up which had become more evident by time, especially for rhinomanometry and NOSE scale. VAS scales' effectiveness and correlations with other tests become clear if each nasal passage was evaluated seperately. Rhinomanometry, VAS, NOSE and Glasgow quality of life questionnaire can be used to evaluate the nasal obstruction and success rates of nasal valve surgery effectively when they are performed for each (right-left) nasal passage seperately, in conjunction with other tests and after informing subjects sufficiently.