Gelişmekte olan sıçanlarda pilokarpinle oluşturulmuş status epileptikus modelinde dokosaheksaenoik asitin antikonvülzan ve nöron koruyucu etkisi
Anticonvulsant and neuroprotective effects of docosahexaenoic acid in developing rats with pilocarpine induced status epilepticus
- Tez No: 391041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Status epileptikus (SE) çocukluk çağının en sık görülen nörolojk acil problemi olup, hipokampuste nöron kaybına yol açarak epilepsi gelişimine sebep olabilmektedir. Beyinde biyoaktivitesi en yüksek omega-3 çoklu doymamış yağ asiti olan dokosaheksaenoik asitin (DHA) antikonvülzan etkisi gösterilmiştir. Gelişmekte olan sıçanlarda oluşturulan status epileptikus modellerinde, nöron koruyucu ajanlar üzerine yapılan çok az çalışma bulunmaktadır. Çalışmamızda gelişmekte olan sıçanlarda pilokarpinle oluşturulmuş status epileptikus modelinde dokosaheksaenoik asitin antikonvülzan ve nöron koruyucu etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya postnatal 28. günde olan 54 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan alındı. DHA?nın antikonvülzan etkisinin araştırıldığı çalışmanın birinci bölümünde denekler üç gruba ayrıldı. Gruplara DHA 200 mg/kg, 400 mg/kg dozunda ve albumin(kontrol grubu) beş gün intraperitoneal uygulandıktan sonra pilokarpin ile SE oluşturuldu. DHA?nın SE sonrası nöron koruyucu etkinliğinin araştırıldığı çalışmanın ikinci bölümünde de denekler üç gruba ayrıldı. Pilokarpinle SE oluşturulduktan sonra gruplara DHA 200 mg/kg, 400 mg/kg dozunda ve albumin (kontrol grubu) tek doz ip uygulandı. Nöbet skorlaması için SE oluşturulan deneklerde ön ekstremite klonusunun ortaya çıkma süresi kaydedildi. Sıçanların hipokampusundaki dejenere nöron sayımı Fluoro-Jade C (FJC) boyası yapıldı ve sıçanların serum DHA düzeyi ölçüldü. Çalışmanın birinci bölümünde SE öncesi 5 günlük DHA uygulaması, pilokarpin ile oluşturulan nöbetlerde gözlenen ön ekstremite klonusunun başlangıç süresini istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artırdı (p=0.002). DHA'nın hem 200 mg/kg hem de 400 mg/kg dozunda uygulandığı gruplarda evre 3 nöbet aktivitesinin latansı kontrol grubuna göre daha uzun bulundu (sırasıyla p=0.006, p=0.001). DHA'nın 200 mg/kg ve 400 mg/kg dozları arasında ise etkinlik yönünden anlamlı bir fark bulunamadı (p>0.05). SE öncesi ya da SE sonrası DHA uygulanan deneklerle albumin uygulanan kontrol grubundaki denekler arasında hipokampus dejenere nöron skoru açısından fark bulunamadı. SE öncesi ya da SE sonrası DHA uygulanan deneklerle kontrol grubundaki denekler arasında serum DHA düzeyleri açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç olarak, bu deneysel çalışmada DHA?nın gelişmekte olan sıçanlarda pilokarpinle oluşturulan SE modelinde ön ekstremite klonusu başlama süresini uzatarak antikonvülzan etki gösterdiği saptandı. Pilokarpinle oluşturulan SE öncesi ve SE sonrası DHA uygulamasının, hipokampusta dejenere nöron sayısı üzerine etkisinin olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Status epilepticus, the most common neurologic emergency of childhood, may induce the development of epilepsy via neuronal loss within the hippocampus. Docosahexaenoic acid (DHA), the most bioactive omega-3 polyunsaturated fatty acid in the brain is reported to have anticonvulsant effect. There are limited numbers of studies on neuroprotective agents in the models of status epilepticus in developing rats. In the present study, we investigated the anticonvulsant and neuroprotective effects of docosahexaenoic acid in developing rats after pilocarpin induced status epilepticus. Totally 54 Wistar male rats in postnatally 28. day were included in the study. The first step of the study, in which the anticonvulsant effect of DHA was investigated, comprised three different groups. The groups received DHA 200 mg/kg, DHA 400 mg/kg and albumin (control group) intraperitoneally for five days respectively before pilocarpine induced SE. In the second step of the study, in which the neuroprotective effect of DHA was investigated, animals were classified into three groups. The groups were treated with a single dose of DHA 200 mg/kg, DHA 400 mg/kg and albumin (control group) intraperitoneally after pilocarpine induced SE. The latencies to the onset of forelimb clonus were recorded in SE induced groups. Degenerating neurons in the hippocampi of rats were examined with Fluoro- Jade C staining and DHA concentrations in serum were measured for all rats. In the fisrt step of the study, five-day DHA pretreatment before pilocarpine induced SE, increased the latencies to the onset of forelimb clonus (p=0.002). The latencies to the onset of stage III seizure activity were longer in both DHA 200 mg/kg and DHA 400 mg/kg treated groups than the control group (p=0.006 and p=0.001 respectively). There wasn?t statistically significant difference between the DHA 200 mg/kg and DHA 400 mg/kg treated groups (p>0.05). There were no significant differences between DHA-treated subjects and control groups in terms of degenerating neuron scores in the first and the second steps of the study. DHA treatment with different doses did not significantly alter serum DHA concentrations in all groups. In conclusion, in this experimental study DHA showed anticonvulsant effect with increasing the latencies to the onset of forelimb clonus in developing rats in the model of status epilepticus induced by pilocarpine. The study showed no effect of DHA pretreatment or after-treatment on hippocampal neuron loss in pilocarpineinduced SE.