Acil serviste hızlı ardışık entübasyon uygulanan hastalarda preoksijenizasyon evresinde balon maske oksijen ve yüksek akım nazal oksijen tedavisinin karşılaştırılması: Tek merkezli, prospektif, randomize kontrollü çalışma
Comparison of balloon mask oxygen and high flow nasal oxygen therapy in the preoxygenization phase in patients with rapid sequence intubation in the emergency department: Single center, prospective, randomized controlled trial
  1. Tez No: 667028
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH CIRIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK, UZMAN EBRU ÜNAL AKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Hızlı ardışık entübasyon(HAE) acil havayolu yönetiminde sıklıkla uygulanan hayat kurtarıcı bir prosedürdür. Çalışmamızda acil serviste HAE uygulanan hastalarda preoksijenizasyonda Yüksek Akımlı Nazal Oksijen(HFNO) ile Balon Valf Maske(BVM) uygulamasını karşılaştırmayı amaçladık. METOD: Tek merkezli, prospektif, randomize kontrollü çalışmamıza, acil servise başvuran, travma dışı nedenlerden dolayı havayolu stabilizasyonu gereken ve HAE uygulanması planlanan 18 yaş üstü hastalar dahil edilmiştir. Hastalar randomize edilerek, preoksijenizasyon basamağında HFNO veya BVM ile oksijenizasyon uygulanmıştır. Entübasyon işlemi sırasında HFNO tedavisine devam edilirken, BVM ile oksijenizasyona laringoskopi için ara verilmiştir. Birincil sonlanım entübasyon işlemi sırasında ulaşılan minimum SpO2 düzeyidir. İkincil sonlanım parametreleri; iki grup arasındaki tüm prosedür boyunca gelişen minimum SpO2 düzeyleri, hipoksemi (SpO2
Özet (Çeviri)
INDTRODUCTION: Rapid sequence intubation(RSI) is lifesaving procedure frequently used in emergency airway management. In our study, we aimed to compare High Flow Nasal Oxygen(HFNO) and Bag Valve Mask(BVM) method in preoxygenation in patients who underwent RSI in the emergency department(ED). METHOD:We designed our study as a single center, prospective, randomized control. Patients over the age of 18 who applied to the ED, who needed airway stabilization due to reasons other than trauma, and who were planned to undergo RSI were included in study. Patients included in study were randomized and oxygenated with HFNO or BVM in preoxygenation step. HFNO therapy was continued during intubation procedure, but oxygenation was interrupted for laryngoscopy in BVM group. Primary outcome is determining lowest SpO2 level achieved during intubation procedure. Secondary outcome parameters; The minimum SpO2 levels developed during the whole procedure between the two groups are the development of hypoxemia (SpO2