Edinburgh klodikasyon anketinin periferik arter hastalığı tanı testi olan ayak bileği - kol basıncı indeksi ölçümü ile uyumluluğunun (duyarlılık ve özgüllük) test edildiği tek merkezli gözlemsel araştırma
Assessment of concurrency (sensitivity and specificity) of edinburgh claudication questionnaire with ankle brachial index measurements:as a diagnostic test of peripheral artery disease, single center, observational study
  1. Tez No: 391051
  2. Yazar: BİLGİN BAHADIR BAŞGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Periferik arter hastalığı (PAH) sıklığı yaş ile belirgin artan, ateroskleroz risk faktörlerine sahip bireylerde daha sık görülen, artmış ölüm oranı ile ilişkili, aorta ve alt ekstremitelerin tıkayıcı aterosklerotik hastalığıdır. PAH?nın tespitinde orta derecede duyarlılık (%60-68) ve yüksek düzeyde özgüllüğe (%90-100) sahip WHO/Rose aralıklı klodikasyon anketinin geliştirilmiş formu olan Edinburgh klodikasyon anketi (EKA) %91 duyarlılık ve %99 özgüllüğe sahip olarak kabul edilmektedir. Ayak bileği kol basınç indeksi (AKBİ) ölçümü, PAH varlığını tespit etmek için kullanılan girişimsel olmayan bir tanısal test seçeneği haline gelmiştir. Ölçülen değerinin 0,9 ve altında olması PAH?nı tespit etmede anjiyografi ile tespit edilen hastalık için %79-95 duyarlılık ve %85-100 özgüllüğe sahiptir. Bu araştırmanın amacı EKA?nin, düşük AKBİ ölçümü ile tanı konan PAH olgularını saptamadaki duyarlılık ve özgüllüğünün belirlenmesidir. Çalışmaya 50 yaş ve üzerindeki 200 hasta dahil edildi. Hastalara EKA doldurulduktan sonra aynı vizitte AKBİ ölçümü yapıldı. Anket sonucunda 27(%13,5) hastada klodikasyon saptanırken AKBİ ölçümü sonucunda 19 (%9,5) periferik arter hastası tespit edildi. Sonuçlar karşılaştırıldığında EKA?nin duyarlılığı %31,6, özgüllüğü ise %88,4, pozitif prediktif değeri %22,2 ve negatif prediktif değeri %92,5 olarak bulundu. Sonuç olarak, küçük bir Türk toplumu örneğinde yapılan bu çalışmada EKA?nin AKBİ ile tespit edilen PAH varlığını göstermedeki başarısı düşük bulunmuştur. Bununla birlikte, ankete göre klodikasyonu olmayan bireylerde AKBİ ile PAH tespit etme oranı da düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Peripheral arterial disease (PAD) is an atherosclerotic occlusive disease of lower extremities and aorta which is related with high mortality. Prevalence of disesase increases in elderly people and also in patients with atherosclerotic risk factors. Edinburgh claudication questionnare (ECQ) is an updated form of moderately sensitive (60?68%), although highly specific (90?100%) WHO/Rose Questionnaire on intermittent claudication with 91% sensitivity and 99% specificity. Ankle brachial pressure index (ABPI) is became a non-invasive diagnostic test option in PAD. The correlation of ABPI value