Edinburgh postpartum depresyon ölçeği'nin türk erkeklerinde geçerlik güvenirlik çalışması
Validity and relability of edinburgh postpartum depression scale for Turkish men
- Tez No: 463933
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN MEVSİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Family Medicine, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Postpartum depresyon doğumdan sonra başlayan olguların kendini üzgün, endişeli, umutsuz ve yalnız hissettiği, majör depresyon semptomlarına benzer duyguları yaşadığı depresyon durumudur. Ailelerinin hayatını, yaşam kalitesini, bebeklerinin gelişimini etkileyen önemli bir ruh sağlığı sorunudur. Çalışmalarda postpartum depresyonun annelerde olduğu gibi babalarda da görüldüğü ortaya konmuş, benzer şekilde olumsuz etkileri tespit edilmiştir. Bu çalışmanın amacı kadınlar için postpartum depresyon risk durumunu tespit etmeye yönelik geliştirilmiş Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği'nin (EPDS; Cox, 1987) Türk erkeklerine uyarlamasını gerçekleştirmek, geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Yöntem: Metadolojik araştırma modelinde yürütülen çalışma, 2 haftalık - 12 aylık bebeği olan DEÜTF yeni doğan ve sağlam çocuk polikliniğine başvuran 295 babaya birebir yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Veri toplama araçları olarak, demografik veri formu, Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDS) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDS) uygulanmış, ardından her bir baba katılımcıya klinisyen tarafından tam yapılandırılmış Kısaltılmış Uluslararası Nöropsikiyatrik Görüşme (Mini International neuropsychiatric interview: M.I.N.I) uygulanmıştır. Verilerin analizi; ölçeğin güvenirliği Cronbach alpha iç tutarlık ve test-yarı yöntemine, yapı geçerliği açımlayıcı faktör analizine ve ölçüt geçerliği ise benzer ölçekler ve ölçüt gruplar yöntemine göre yapılmıştır. Ölçeğin kesme puanı M.I.N.I tanı değerleri ölçüt alınarak ROC analiziyle hesaplanmıştır. Bulgular: Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği 10 maddelik ve 4 dereceli likert tipi bir ölçektir. Ölçeğin Türk erkekleri için yapılan geçerlik güvenirlik uyarlama çalışmasında cronbach α iç tutarlık katsayısı 0,83 ve iki yarı-test korelasyonu r=0,78 olarak bulunmuştur. EPDS'nin yapı geçerliği açımlayıcı faktör analiziyle sınanmıştır. Faktör analizi bulguları, EPDS maddelerinin toplam varyansın % 55,28'ini açıklayan iki boyutlu yapıyı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim and Background: Postpartum depression is a depressive condition in which feelings that are similar to the symptoms of major depression are felt when the events that started after birth feel sad, anxious, hopeless and lonely. It is an important mental health problem that affects the lives of their parents, their quality of life, and the development of their babies. Studies have shown that postpartum depression is seen in mothers as well as in fathers, and similar adverse effects have been identified on men. The aim of this study is to perform the adaptation of the Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS; Cox, 1987) developed to diagnose postpartum depression risk for women to Turkish men, to test for validity and reliability. Methods: The study conducted in the metadological research model was applied to face to face interviews of 295 fathers who were admitted to the newborn and intact child polyclinic of Dokuz Eylül University Faculty of Medicine and had babies that 2 weeks to 12 months of age. The demographic data form, the Edinburgh Postpartum Depression Self Report Scale (EPDS) and the Beck Depression Scale (BDS) were administered as data collection tools, followed by the structured neuropsychiatric clinical interview as Mini International Neuropsychiatric Interview (M.I.N.I) to father participants. Analysis of data; Cronbach alpha as internal consistency and test-quasi-method was used for relability analysis, as validity analysis explanatory factor analysis for construct validity, and similar scales and criterion groups method was used for criterion validity. The cut-off score of the scale was calculated by ROC analysis by considering M.I.N.I diagnostic values as a criterion. Results: The Edinburgh Postpartum Depression Scale is a 10 item and 4 point likert type scale. In this study cronbach alpha internal consistency coefficient of the scale was found as (.83) and two half test correlations was found as (.78). The construct validity of the EPDS was tested by an exploratory factor analysis. The factor analysis findings showed that the two-dimensional structure of the EPDS accounts for 55.28% of the total variance. Confirmatory factor analysis was also carried out and the values of fit were found to be significant and higher than the original structure.