Sistolik kalp yetmezliği hastalarında serum angiostatin seviyesi ve klinik önemi
The angiostatin level in systolic hearth failure patients and its clinical importance
- Tez No: 391050
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ: Kalbin pompalama mekanizmasının belirgin bozulduğu ve Ejeksiyon Fraksiyonunun (EF) %50 nin altında olduğu durumlar sistolik kalp yetmezliğidir. Bu bozuklukların oluşması durumunda adaptasyon amaçlı çeşitli nörohumoral mekanizmalar rol alır. Angiostatin düz kas hücrelerinin ve endotel hücrelerinin çoğalmasını baskılar (1,2). Ayrıca angiostatin mesanşial kök hücre çoğalmasını baskılar ve doz bağımlı olarak programlı hücre ölümünü uyarır (3). Bu çalışmada amacımız angiostatinin sistolik kalp yetmezliği hastalarında seviyesini göstermek, klinik olarak önemini vurgulamaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya, sistolik kalp yetmezliği tanısı olan hastalar (n:54) ile kontrol amaçlı başvuran sağlıklı olgulardan (n:51) oluşan toplam 105 kişi alındı. Hastalarda sistolik kalp yetmezliği saptamak için ekokardiyografi tetkiki yapıldı. Alınan serum ve plazma örnekleri ile serum angiostatin ve plazma Pro BNP düzeyleri ölçüldü. BULGULAR: Kalp yetmezliği grubunda angiostatin seviyesi kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı (sırasıyla 150,68 ± 81,81; 57,81 ± 26,08; p < 0,001). Son dönem böbrek hastalığı (SDBH) olan kalp yetmezliği hastalarının serum angiostatin seviyesi SDBH olmayan kalp yetmezliği hastalarına göre anlamlı olarak yüksek saptandı (192,38 ± 78,51; 134,64 ± 78,20; p = 0,016). Spironolakton kullanan kalp yetmezliği hastalarının angiostatin seviyesi, spironolakton kullanmayan kalp yetmezliği hastalarından anlamlı olarak düşük saptandı (87,20 ± 34,11; 160,13 ± 82,80; p = 0,016). Kalp yetmezliği hastalarında evreler arası angiostatin seviyesinin karşılaştırmasında evre 0 hastaların angiostatin seviyesi tüm evrelerin angiostatin seviyesinden anlamlı olarak düşüktü (p < 0,05). Evre II hastaların angiostatin seviyesi evre IV hastaların angiostatin seviyesinden anlamlı olarak düşüktü (p < 0,05). TARTIŞMA: EF?si % 50?nin altında olan hastalarda angiostatin seviyesinin, kontrol grubuna göre yüksek saptanmış olan ilk vaka-kontrol çalışmasıdır. SDBH olan kalp yetmezliği hastalarında kötüleştirici etkenlerinden birininde angiostatin artışı ile beraber olan anjiogenez inhibisyonu ve programlanmış hücre ölümü artışı olabileceğini değerlendirmekteyiz. Spironolaktonun varsayılan antifibrotik etkisinin yanında vaskülopati üzerine de olumlu etkileri olabilir. Hastaların evreleri arttıkça angiostatinin de artmış olması nedeniyle programlı hücre ölümü ve anjiogenez inhibisyonununda ileri evrelerde artmış olabileceğini değerlendirmekteyiz. SONUÇ VE ÖNERİLER: Angiostatin kalp yetmezliği fizyopatolojisinde önemli bir moleküldür. SDBH gibi eşlik eden hastalığı olan kalp yetmezliği hastalarında endotel disfonksiyonu ve anjiogenez inhibisyonu daha belirgin olmaktadır. Hastaların klavuzlarda önerilen şekilde tedavi edilmesi, kalp yetmezliğinin ileri evrelere geçişinin önlenmesi ve tedaviye spironolakton mutlaka eklenmesi damar disfonksiyonu açısından da önemlidir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: It is called as Systolic heart failure when the cardiac pomp mechanism impaired clearly and Ejection Fraction (EF) is under 50 percent. Neurohumoral mechanisms play role for adaptation after the impairment of cardiac functions. It has been shown that angiostatin inhibits the proliferation of smooth muscles and endothelial cells (1,2). Also it dries out the mesenchimal stem cell and induce apoptosis (3). In this study we aimed to show the levels of anigostatin in systolic heart failure and its clinical significance. MATERIAL AND METHODS: A total of 105 people consisting of patients with a diagnosis of systolic heart failure (n = 54), healthy (n = 51) were included to the study. Transthorasic echocardiography was performed all patients for the diagnosis of systolic heart failure. Sera angiostatin and plasma N-terminal Pro-BNP were measured. RESULTS: The average anigostatin level of heart failure group was significantly higher than the control group (150,68 ± 81,81; 57,81 ± 26,08; p=