Çeşitli şekillendirme yöntemleri sonrası apikalden çıkan debris ve irrigasyon solüsyon miktarlarının ölçülmesi ve karşılaştırılması
Measurement and comparation of the amount of extruded debris and irrigation solution with different enstrumantation techniques
- Tez No: 391076
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Diş hekimliğinde endodonti alanında son dönemlerde yaygın olarak döner alet sistemleri kök kanal tedavisinde tercih edilmektedir. Bu döner alet sistemleri yakın bir zamana kadar, 3 ve daha fazla kanal eğesinden oluşan sistemler şeklinde bulunmakta iken son zamanlarda geliştirilen sistemlerle birlikte tek eğe sistemleri kök kanal tedavisinde kullanılmaktadır. Kök kanal tedavisinde yeni üretilen bu tek eğe sistemlerinin, hali hazırda kullanılan çoklu eğe sistemleriyle ve birbirleriyle karşılaştırılarak, kanal tedavisi kalitesine olan etkisinin araştırılması gerekmektedir. Hangi döner alet sistemi kullanılırsa kullanılsın tedavi esnasında kök kanalı içerisinden bir miktar organik ve inorganik doku, kök ucundan yumuşak dokulara çıkmakta ve bu çıkan dokular kök ucunda enflamasyonlara ve kanal tedavisini takiben ağrılara ve hatta nekroze bir diş tedavisinden sonra hastalarda akut alevlenmelere ve ilgili bölgede şişlik ve ciddi ağrılara sebep olabilmektedir. Kök ucundan çıkan bu dokulara debris adı verilir. Çalışmamızda içerisinde 4 eğe bulunan bir döner alet sistemi ile tek eğe ile çalışan 3 farklı döner alet sistemi debris çıkışı açısından birbiri arasında karşılaştırılıp değerlendirilecektir. Kontrol grubu olarak Step-back yöntemi ile şekillendirme yapılan grup kullanılmıştır. Montgomery ve ark. kullandığı deney düzeneği ile dişler deney tüplerine sabitlenip kanal tedavisi taklit edimiştir. Ardından deney tüplerinde biriken debris ve irrigasyon solüsyonu hassas terazilerde tartılıp sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak debris çıkışı en fazla step-back grubunda elde edilirken, en az debris çıkışı one-shape grubunda elde edilmiştir. En fazla irrigasyon solüyonu çıkışı step-back grubunda elde edilirken, diğer gruplar arasında anlamlı derecede bir farklılık bulunmamıştır. Bu zamana kadar, tek eğe sistemleri üzerine debris açısından yapılan çalışmalar yok denecek kadar azdır. Gittikçe daha popüler olan bu sistemlerin araştırılmasının bilim dünyasına katkıda bulunacağına şüphe yoktur.
Özet (Çeviri)
Recently rotary enstruments has been widely chosen while preparing root canals for endodontic treatment in denstistry. Those rotary enstruments was containing at least 3 components to achieve the treatments of root canals until a very close time. Recently rotary systems with single-file enstruments has been devoloped to achieve the treatments of the root canals. The reason of this project is the need of research of the effect on the quality of treatment with those new-produced single-file enstruments,comparing with multiple- file systems within each other and the fact that there is not enough research about that purpose recently. During those root canal treatments, no matter which rotary system used, some organic and inorganic tissue comes out of the root canals to the apical of the tooth and starts an inflamation and post operative pain. It can even cause flare ups with some swelling and serious pain if the tooth treated is non vital. Those tissues coming out of the root canals are called debris. On ourresearch we used one rotary system which includes four files and 3 more different systems which includes 1 file and compared them with each other for the measurement of the amount of debris extruded out of the root canals. Step-back method used as the control group. Root canal treatment simulated by placing the tooth to the cover of the tubes with using the experimental mechanism which Montgomery et. al composed. Later than debris and irrigation solution which is collected at the vials measured with analitic weighing machine and compared by systastical analysis. In conclusion, step-back group has been found the group that has extruded the most amount of debris, whereas one-shape is the least. Smillary, step back group has shown the most amount of extruded irrigation solution, whereas rest of the groups has no significant difference with each other. The researches that has been done until today about the single file systems are rare. Being more popular today on dentistry, we believe its gonna be great aid to the science to research those systems.