Trombosit türevi büyüme faktörü (PDGF) inkübasyonu yapılan allogreft ve biyoseramiklerin insan osteoblast hücre kültürlerinde proliferasyon ve apoptozisinin incelenmesi
Osteoblast proliferation and apoptosis in platelet-derived growth factor(PDGF) incubated allograft and bioceramic bone grafts in human osteoblast cell culture
- Tez No: 391102
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU GÜRKAN KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Genetik, Dentistry, Genetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kemik kayıpları sonrasında doku rejenerasyonu amacıyla birçok yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan allogreft ve biyoseramik greft materyalleri kolay temin edilebilmeleri ve biyouyumlu olmaları nedeniyle klinik kullanımda sıklıkla tercih edilirler. Kemik greftlerine çeşitli maddelerin ilavesi sonucu osteoblastik aktivitedeki artışın incelendiği araştırmalar, tıbbın ve biyolojinin çeşitli alanlarında yürütülmeye devam etmekte ve sonuçları önem teşkil etmektedir. Kemik rejenerasyonunda büyüme faktörlerinin de etkin rol oynadığı yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu araştırmanın amacı; trombosit kaynaklı büyüme faktörü ile inkübe edilen allogreft ve trikalsiyum fosfat kemik greftlerinin, in vitro ortamda insan kaynaklı sürekli osteoblast hücre kültürlerinde, osteoblast proliferasyonu ve apoptozisi üzerindeki etkilerinin 24., 48. ve 72. saatlerde incelenmesidir. Araştırmamızda 6 ana grup ve 18 alt grup incelenmiştir. Gruplara MTT ve ALP testleri uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların yanı sıra çoklu grupların tekrarlayan ölçümlerinde Friedman testi, gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal Wallis testi, alt grup karşılaştırmalarında Dunn's çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Araştırmamızın sonucunda; kontrol grubunda diğer gruplara göre osteoblast proliferasyonu daha yüksek izlenmiştir. PDGF, ilk 24 saatte osteoblast proliferasyonunda artışa sebep olurken, 24 saat sonrasında, taşıyıcı materyal kullanılmadığında ortamda degredasyona uğradığından, proliferasyona katkı sağlamamıştır. Trikalsiyum fosfat greft materyali, erken dönemde proliferasyonda artışa sebep olurken, 24 saat sonunda fosfat iyon salınımı nedeniyle osteoblast proliferasyonunda inhibe edici rol oynamıştır. Erken dönemde allogreft ile kombine kullanılan PDGF'in osteoblast proliferasyonunda diğer materyallere göre daha başarılı ve biyouyumlu bir greft materyali olduğu gözlenmiştir. Buna göre PDGF'in daha etkin kullanılabilmesi için taşıyıcı bir materyalin kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many of methods are applied for tissue regeneration following bone loss in oral cavity. Bioceramic graft materials and allografts are often preferred due to their biocompability and easiness in their clinical use. Increase in osteoblastic activity by addition of different substances in bone graft materials is studied by various fields in medicine and biology. It is also proven in studies that growth factors play an effective role in bone regeneration. The purpose of this study is to observe osteoblast proliferation and apoptosis in platelet-derived growth factor incubated allograft and tricalcium phosphate bone grafts. We studied in vitro human origin cell cultures and examined the results on 24th,48th and 72th hours. Our research has examined 6 main groups and 18 subgroups. MTT and ALP tests are applied to each group. Friedman test in repeated measurements of multiple group comparisons, Kruskal-Wallis test in inter-group comparisons and Post Hoc Dunn's multiple comparison test are used for the sub-group comparisons. Based on our research; higher osteoblast proliferation was observed in the control group compared to other groups. While PDGF increase the proliferation of osteoblasts in the first 24 hours, after 24 hours due to the absence of carrier material it is subjected to degradation without any contribution to proliferation. Tricalcium phosphate graft material, increases proliferation in the early period however plays a negative role in proliferation due to phosphate ion release after 24 hours. It is observed that use of PDGF in combination with allograft is more effective and succesfull in osteoblast proliferation according to other materials. As a results a carrier material should be used with PDGF for an effective use of the material.