Yurtiçi tasarruflar ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Teori ve Türkiye örneği
The relationship between domestic savings and economic growth: Theory and the case of Turkey
  1. Tez No: 366997
  2. Yazar: SERAP BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NISFET UZAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bir ülkedeki yurtiçi tasarruflar, kalkınmanın en önemli finansman kaynaklarından biridir. Yurtiçi tasarruflar, yatırımları ve dolayısıyla büyümeyi finanse etmektedir. Aynı zamanda ekonomik büyüme daha fazla gelir artışına yol açarak yurtiçi tasarrufların artmasına neden olabilir. Tasarruf oranlarının düşük ya da yetersiz olması dış finansmana bağımlılığı artırıp, cari işlemler açığını yükselterek ekonominin kırılganlığını ve büyümenin sürdürülebilirliğini tehlikeye atabilir. Son yıllarda gözlemlenen yurtiçi tasarruf oranlarındaki düşüş ve bu düşüşün tasarruf-yatırım açığı ve cari açık yoluyla ekonomi üzerindeki olumsuz etkisi, yurtiçi tasarrufların tekrar gündeme gelmesine neden olmuştur. Bu kapsamda çalışmanın amacı yurtiçi tasarruf ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi Türkiye kapsamında araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda yurtiçi tasarruf ve ekonomik büyüme ilişkisi teorik ve uygulamalı literatür incelendikten sonra, bu ilişki Türkiye ekonomisine ait 1960-2012 dönemi verileri kullanılarak eşbütünleşme, VAR ve nedensellik testleriyle analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, ekonomik büyümenin yükselmesi dolayısıyla gelirin artması sonucu tasarrufların artacağını belirten yaşam boyu gelir hipotezini desteklemektedir. Elde edilen bulgular ışığında Türkiye'de sürdürülebilir yüksek ekonomik büyüme sağlanarak gelir düzeyi belli bir seviyenin üzerine çıkarılmadan yurtiçi tasarrufların artırılması zor görünmektedir. Bu doğrultuda politika yapıcılar, yurtiçi tasarrufları artırabilmek için sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanmasına yönelik politikalara odaklanmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
The domestic savings in a country constitute one of the most important sources of funding the developments. Domestic savings fund the investments and thus the growth. At the same time, the economic growth leads to more revenue and increase the domestic savings in return. Low or insufficient saving rates increase the subjection to the external funding and the current account deficit thus compromises the fragility of the economy and the sustainability of growth. The decline in domestic savings rates, observed in recent years and the current account deficit as well as the negative impact on the economy due to the current account deficit made the decline in the domestic savings to come up again. In this context, the aim of the study is to investigate the relationship between domestic savings and economic growth in the scale of Turkey. For this purpose, the relationship between domestic savings and economic growth was analyzed after reviewing the theoretical and practical literature by using the data from the period 1960-2012 for Turkish economy using cointegration, VAR and causality tests. The findings of the study supports the hypothesis of lifetime income savings, which states that the savings would increase as a result of the rise of economic growth and thus increase in revenue. In the light of the findings obtained, it seems to be difficult to increase domestic savings without providing a sustainable high economic growth in Turkey and boosting income over a certain level. In this context, the policy makers should focus on policies to provide sustainable economic growth in order to increase the domestic savings.