Türkiye'de Cumhuriyet Dönemi müzecilik bağlamında butik müze
Boutique museum in the context of museology in the Republican Period of Turkey
  1. Tez No: 391137
  2. Yazar: SERPİL BİRSİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDRET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Osmanlının son döneminde İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin kurulması ile Türkiye'de müzeciliğin kurumsallaşması başlamıştır. Cumhuriyet döneminde İzmir ve Ankara Arkeoloji Müzelerinin kurulmasıyla birçok alanda ve konuda kurumsal müze açılmış ve günümüze kadar gelmiştir. Türkiye'nin ilk özel müzesi olan Sadberk Hanım Müzesi'nin kurulması ile özel müzecilik anlamında ilk adımlar atılmış oldu. Sanat müzeciliği anlamında 2000'den sonra açılan Pera Müzesi, İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, Sabancı Müzesi, Doğançay Müzesi ve IMOGA Müzelerinin açılması ile Türk resim sanatına çok büyük katkı sunulmuştur. Bu çalışmamız kapsamında Müze ve özellikle ülkemizdeki Butik Müzeciliği geliştirmek adına, analiz yapılmış, yapısal kimliği üzerinde analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The late Ottoman period in Turkey with the establishment of the Istanbul Archaeological Museum began the institutionalization of museums . Republic during the establishment of Izmir and Ankara Archaeological Museum museum and corporate housing in many areas and has opened up to the present . Turkey's first private museum Sadberk first steps in terms of the establishment of private museums Hanım Museum was laid . After 2000, within the meaning of art museums opened Pera Museum , Istanbul Museum of Modern Art, Sabanci Museum , the opening of IMOGA Dogancay Museum and Museum presented a huge contribution to Turkish art. This work is covered by the museum and boutique museums in our country , especially to improve the analysis made ​​, it has been made on the structural analysis ID.