Milli Saraylar Daire Başkanlığı kültür politikaları bağlamında Dolmabahçe Sarayı iletişim uygulamalarının değerlendirilmesi
Head Department of National Palaces's cultural policies and its influence on communication facilities of Dolmabahçe Palace
- Tez No: 262104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADRİYE TEZCAN AKMEHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, İletişim Bilimleri, Museology, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Altı bölümden oluşan bu tezde Milli Saraylar Daire Başkanlığının kültür politikaları, Dolmabahçe Sarayı iletişim uygulamaları bağlamıyla araştırılmıştır. Giriş bölümünün ardından ikinci bölümde müze saray, saray müze, kültür politikası ve müze iletişimi kavramları tanımlanmıştır. Milli Saraylar Daire Başkanlığı'nın TBMM'i yönetimi altında olması nedeniyle, Türkiye'nin kültürel ortamının Cumhuriyet Öncesi ve Cumhuriyet Dönemi olarak iki başlık altında incelendiği üçüncü bölümde kültür politikaları ve müzelerin süreç içindeki yeri araştırılmıştır. Dördüncü bölümde Milli Saraylar Daire Başkanlığı'nın idaresi altında olan Saray, Kasır ve Köşklerle ilgili bilgi verilmiştir. Tez kapsamında gerçekleştirilen araştırmanın yer aldığı beşinci bölümde, Milli Saraylar Daire Başkanlığı kültür politikaları kapsamında Dolmabahçe Sarayı'nın iletişim uygulamaları; sergileme, eğitim, pazarlama ve izleyici olanakları başlıkları altında ?erişilebilirlik? bağlamında incelenmiştir. Milli Saraylar Daire Başkanlığı'nın kültür politikaları ve Dolmabahçe Sarayı'nın iletişim etkinliklerine bunun yansıması özellikle 1981?2009 yılları arasında detaylandırılmıştır. Yöntem olarak, literatür taraması, kurumsal arşiv çalışması ve kişisel görüşme yöntemi kullanılmış, Milli Saraylar Daire Başkanlığı'nın yasal dayanakları ve bunların içinde toplumla kurduğu iletişim ve erişilebilirlik olanaklarının belirleyicileri üzerine durulmuştur. Çalışmanın sonuç kısmında tüm bu inceleme süreci değerlendirilip Milli Saraylar Daire Başkanlığı'nın yazılı bir metin olarak elde bulunmayan Kültür Politikasının, çağdaş müzeciliğin erişilebilirlik ilkesine uygun bir tutumun kısmen de olsa ancak belirli bir süre için uygulandığı ve sürdürülebilirliğin oluşturulamadığı bulgulanmış ve bu sorunun giderilmesi doğrultusunda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis which was composed of six sections cultural policies of Head Department of National Palaces and its effect on Dolmabahçe Palace communication facilities was evaluated. After introduction, in the second section; the subject of the relative topic such as museum palace, palace museum, cultural policies and museum communication were defined. Cultural atmosphare of Turkish Republic was held in two main chapters- due to managment of Head Department of National Palaces which administratied by TBMM- in the third section; previus period of Turkish Republic- Ottoman- and Turkish Republic period. In the fourth section; Head Department Of National Palaces Instituon?s history and its managment of palaces and pavilions were examined. The main research of the thesis is made in the fifth section. Cultural Policies of national palaces and its reflection and important headlines with social and cultural condition on communication facilities were described under the name of ?exibition?, ?education?, ?publication? and ?visitors facilities? of Dolmabahce Palace between years of 1981?2009. Study method of the thesis is research of relevant books, archives, Head Department of National Palaces legal structure and personal interview. In conclusion, written cultural and communication policies of Head Department of National Palaces were not exist and context of post museums one of the main principles ?accessiblity? not cover materialize and carried on by determined plan. All the concept of research with museum communication and cultural policies considerable basis were evaluated and suggestions made.