Yüksek gerilim ölçü transformatörlerinde kısmi boşalma olayları ve aşırı gerilim dağılımlarının incelenmesi
Examination of partial discharge and impulse voltage distribution on high voltage instrument transformer
- Tez No: 39116
- Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışmanın ilk bölümlerinde yüksek gerilim akım ve gerilim ölçü transformatörleri. için yanılgı hesaplamaları yapılıp, belirlenen çalışma koşullarında daha doğru ölçümler yapılabilmesi için gerilim yanılgı ve faz açısı yanılgı ifadeleri. çıkarılmıştır. Buradaki amacımız; yanılgı ya, etki: eden faktörleri belirleyip, ölçü transformatörlerinin, doğruluk sınıfını yükseltecek çekirdek malzemesini tespit. etmektir, ?Yüksek gerilim ölçü transformatörlerinin ömrüne etki eden en önemi faktörlerden biri de, kısmi boşalmalardır. Kısmi boşalma. ölçümleri, duyarlılığı daha az olan el ektriksel olmayan gürültü-akustik yöntemiyle yapılacağı gibi, artık' günümüzde geniş bandlı ölçü, al eti er inin kullanıldığı elektriksel yöntemler..tercih edilmektedir..Yine önemli : bir sorun olan kısmi boşalma yerinin bulunmasına yönelik yöntemler incelenmiş ve“PSpice'V paket, programı kullanılarak, kapasitif: dağılmış parametreli transforma tör eşdeğer devresinde, bir kısmi boşalma olması durumu için yer öngörü eğrisi, çıkarılmıştır. : Yüksek gerilim ölçü transformatörlerinde; asın gerilimler, gibi geçici durumlarda gerilim dağılımının doğru sal olmamasından dolay sargılarda titreşimler,, ve zorlanmalar meydana gelmektedir., Yine ”PSpice" paket programı kullanılarak; değişken seri kapasite durumları için kapasitif dağı İmi parametreli transformatör, eşdeğer devre sinde gerilim dağılımı incelemeleri yapılmıştır. Trans formatör sargılarında gerilim dağılımını doğrusal, yapacak etkenler ye sargı düzenlemesi belirtilmiştir. Ayrıca yüksek gerilim akım ve gerilimölçü transformatörlerinin yapıları ve bu transformatörlerde kullanılan epoksi reçinelerin yapısı ve.özellikleri belirtilmiştir. -V-
Özet (Çeviri)
_ SUMMARY _ EXAMINATION OF PARTIAL DISCHARGE AND IMPULSE VOLTAGE DISTRIBUTION ON HIGH VOLTAGE INSTRUMENT TRANSFORMER We -tried to obtain error calculation of both high vol tage current and voltage instrument transformer. The aim of this error calculation of an instrument transformer is now to determine, voltage error and phase angle error of a voltage transformer and current error and phase angle error of a current transformer. For voltage transformer, complex error is given by; - u ou For current transformer, complex error is given by; e= s.+j b t In the equation ; Z is the empedans of sekonder the current cross section. of the current transformer, 1 iron path and q iron As it can be seen from the equation , the error is inversely proportio.nal to the permability of material which is used as a core in transformers. As an example; for current transformers of high accu racy, nickel -iron alloys are chosen. Because they show high permability» even at low induction values. Because of the larger permabilitiy of material^ >, the error of r a current transformer will be smaller. -VI-Now for the partial discharge measurement of the high voltage transformer can be used three differant electri cal methods: a > Direct measurement method, b> Bridge method, c>Loss measurement method. In the first measurement, we can measure current im pulse or voltage impulse directly. Discharge in the test material (instrument transformer > can be detected by increasing voltage AV on an instrument transformer. If the serial capacitance of an instrument transformer is given by C, then AV=q C. Therefore dis- s 'a s charge on an instrument transformer can be given by vol tage impulse or q charqe. 'a. ~ It is used a filtre to terminate partial discharge af fective of high voltage sources at measurement point. When electrical noises too much and using filtre is not enough, bridge method can be prefered to prevent electromagnetic interferences. In this method high fre quency Schering bridge is used. Out of filtre is con nected to osciloscope. Partial discharge in instrument transformer cause an impulse on R resistance and at the same time this impulse is applied to the osciloscope. Partial discharge can be detected by trace on oscilosco pe screen. In the loss measurement method, losses in dielectric can be described in terms of . According to Fig. 1 ; while horizontal distance b is propotional to voltage applied to instrument transformer, -VTI-other horizontal distance a is proportional to the dis charge inception voltage. Total charge during the half periot is proportional to vertical distance c. The vertical reflector is compared with known charge to be adjustment. The area of the shape on the oscilloscope screen gives us total energy which is being in each periot a Fig. 1 Paralelogram Other problem is to find location of partial dischage in intrumervt transformer. Location of partial discharge in instrument transfor mer can be found by three differ ant methods. 1> Method using capacitive impulses which become en feebled within the windings, 2> Travelling wave method, 3> Measurement of the low frequency, oscillation. According to first method, if a partial discharge occurs ends of the windings, the magnitude of impulses which can be detected on transformer ends decrease. Using this information, measured impulses are compared with known impulses. If U is peak voltage of partial discharge impulse, o n the number of turns between location of partial -VIII-discharge and end of the high voltage winding, U voltage of the ends of the transformer» C serial capacitance of the windings, C paralel capacitance of the transformer wi ndi ngs c-] U =U e S P T O Travelling wave method can be explained by the prog ress time of the travelling wave which is directly pro portional to the length of the windings that travelling wave progress. Partial discharges occur travelling waves which pro gress from the location of partial discharge to the two ends of the windings. Travelling waves reache ends of the windings in diffe- rant times. This time differance is a factor of locating partial discharge. In this paper, we examine impulse voltage distribution within the windings using PSpice. We obtain voltage dis tribution curves for differant C /C . According to this examination, if C is to larger than s C, voltage distrubition becomes lineer and there is no P oscillation within the transformer windings. For lineer voltage distribution, interleaved windings can be used. The serial capacitance of the interleaved windings can be larger between lOO and 400 times than se rial capacitance of the conventional windings. -IX-IS 2S. 39 4® w so 'm ?winding lengtlu,%* ' - Fig. S Impulse Voltage distribution ;eur ves 0 10 ?0 30 '.0 b0 60 70 80 90 100 winding length r/. I Fig. 3 The curves of partial discharge location -X-